válkaČeskoslovenskoobjevy

Na světě se rodí stále více dvojčat

Na světě se rodí stále více dvojčat
Zdroj: Pixabay

Britští vědci se ve své nové studii zaměřili na porodnický fenomén posledních let. Asistovaná reprodukce způsobuje, že se rodí stále více dvojčat.

Simona Knotkova 26. března 2021

Od 80. let se počet narozených dvojčat zvýšil o více než 30 %. Z 9 porodů z 1000 v letech 1980–1985 číslo vzrostlo na 12 porodů z 1000 v letech 2010–2015. Celkový počet porodů dvojčat se poté z 1,1 milionů zvýšil na 1,6 milionů. Porodnost obecně se za tyto roky přitom zvýšila o „pouhých“ 8 %.

Thumbnail # Žena se stala prvním dítětem ze zkumavky. Její rodině po narození vyhrožovali
Mohlo by Vás zajímat:

Žena se stala prvním dítětem ze zkumavky. Její rodině po narození vyhrožovali

Po zdroji tohoto fenoménu nemusíme dlouho pátrat. Pravděpodobnost narození dvojčat zvyšuje asistovaná reprodukce, kterou v posledních letech využívá stále více žen. V některých zemích ale už lékaři snížili počet embryí, které zavádí do dělohy, na jedno, aby vícečetnému těhotenství zabránili. Kromě umělého oplodnění může svou roli hrát také pokročilejší věk rodiček. U starších žen je větší pravděpodobnost, že se jim narodí dvojčata.

„Relativní a absolutní počty dvojčat na světě jsou vyšší, než tomu bylo v půli 20. století. Pravděpodobně jsou tedy nyní nejvyšší v historii. Tato statistika je důležitá, protože porody dvojčat jsou spojeny s vyšší mírou úmrtí dětí a matce způsobují větší komplikace během těhotenství i během porodu a po něm,“ vysvětluje hlavní autor studie Christiaan Monden, profesor sociologie na Oxfordské univerzitě.

Thumbnail # Brazilská obec je plná dvojčat. Jsou pozůstatkem Mengeleho experimentů?
Mohlo by Vás zajímat:

Brazilská obec je plná dvojčat. Jsou pozůstatkem Mengeleho experimentů?

K takovým závěrům vědci došli na základě analýzy porodů dvojčat ze 165 zemí, které byly zaznamenány v letech 2010–2015. Ze 112 zkoumaných zemí se jim podařilo získat i porodní statistiky z 80. let, což jim umožnilo oba časové úseky porovnat. Největší nárůst (71 %) badatelé vypozorovali na severoamerickém kontinentě. Zajímavostí je, že počet narození se zvýšil pouze u dvojvaječných dvojčat a u jednovaječných (identických) zůstala míra porodů stejná.

„V obou sledovaných obdobích se nejvíce dvojčat rodilo v Africe, kde nedošlo k žádnému významnému nárůstu. Evropa, Severní Amerika a Oceánie se jí však rychle vyrovnávají,“ doplňuje Monden.

Thumbnail # Žena přivedla na svět dvojčata dvěma porody. Dělilo je od sebe 11 týdnů
Mohlo by Vás zajímat:

Žena přivedla na svět dvojčata dvěma porody. Dělilo je od sebe 11 týdnů

Celá studie vyšla v žurnálu Human Reproduction.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu