Budoucnost tygrů je nejistá.

Budoucnost tygrů je nejistá. | zdroj: dailymail.co.uk


Na světě existuje posledních šest druhů tygrů, jeden už je téměř vyhuben

TÉMATA: zvířata | tygři | vymírání druhů | ohrožení živočichové

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 10. 2018 | 08:04

Vědci a ekologové se už delší dobu snaží o ochranu tygrů. Ovšem až nyní došlo ke shodě, kolik poddruhů této velké kočkovité šelmy existuje. Je jich pouze šest a jeden už je těsně před vyhubením. Další k tomu nemají daleko.

Pokud bychom počítali tygry na kusy, pak jich ve volné přírodě na celé planetě žije jen 4000. To je velmi nízké číslo. A to ještě zdaleka nejde o jeden druh, ale v tomto počtu jsou zahrnuty všechny druhy těchto kočkovitých šelem. Jde o tygra bengálského, tygra amurského, tygra jihočínského, sumaterského tygra, indonéského tygra a malajského tygra.  Tři další poddruhy už se nepočítají do tohoto seznamu, protože s největší pravděpodobností vyhynuly.

K rozdělení na tyto poddruhy došlo až po té, co byl přečten genom tygrů. Zjistilo se, že existuje šest genetických skupin, a tudíž lze hovořit o šesti odlišných druzích. Všechny druhy včetně těch vyhynulých mají společného předka, který žil před 110 tisíci let. „Nedostatek shody na počtu druhů bránil globálnímu úsilí o ochranu tygrů,“ říká profesor Shu-Jin Luo z univerzity v Pekingu.

Tygří druhy jsou si přitom velmi vzdálené a to nejen geograficky. Ruský tygr amurský je velmi odlišný od tygra bengálského, ale i tygr malajský se v mnohém liší od „sousedního“ tygra indonéského. Ke křížení druhů dochází jen ve velmi malém procentu případů.

Nejvíce nahnuté to má tygr jihočínský, jehož populace je nesmírně malá a reálně mu hrozí do několika let úplné vyhubení. Následoval by tak tygra balijského, javánského a kaspického. Tento druh se nejspíš také nepodaří zachránit, ale u ostatních ještě nějaká šance je.

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 10. 2018 | 08:04

Zavří­t reklamu