V dobách socialismu děti doma převážně hasily žízeň ovocnými sirupy ředěnými vodou.

V dobách socialismu děti doma převážně hasily žízeň ovocnými sirupy ředěnými vodou. | zdroj: pinterest


Hit jménem Ovocit: Na ovocných šťávách vyrostly celé generace socialistických dětí

TÉMATA: retro | socialismus | nealkoholické nápoje

user-avatar

Václav Pokorný

18. 01. 2018 | 16:15

Hitem československé nealkoholické scény se na počátku padesátých let staly nápoje zvané “šťávy”. Nebylo to nic jiného než hodně sladký ovocný sirup zředěný většinou vodou z kohoutku a servírovaný proti všem zásadám stolování do porcelánového hrnku. Šťávy byly levné a dostupné pro každou domácnost a vyrostly na nich tři generace socialistických dětí.

Jednou z populárních novinek se na počátku 50. let staly sirupy, vyráběné z ovocných šťáv, nejčastěji z citrónů, jablek, borůvek, malin nebo ostružin. V drtivé většině se prodávaly v typizovaných litrových lahvích obézního vzhledu se standardním korunkovým uzávěrem. Lze ještě vzpomenout, že na čemkoli, co bylo za socialismu k pití, byl korunkový uzávěr a bez otvíráku lahví nebo konzerv se člověk k obsahu téměř nedostal.

Určitou změnu přinesly až plastové láhve z Technoplastu Chropyně na začátku sedmdesátých let. K otevření již nebyl potřeba otvírák, ale stačily obyčejné nůžky. Bez ohledu na deklarovanou příchuť, všechny sirupy chutnaly velmi podobně, protože cukr přebil chuť všeho ostatního. Byly zkrátka sladké jako cumel. 

Naprostý převrat v druhé polovině sedmdesátých let přinesla řada sirupů značky Ovocit. Ty byly mnohem kvalitnější a chutnaly opravdu po tom, co etiketa slibovala, tedy po jahodách, malinách, pomerančích nebo citronech. A to nebylo ještě všechno. Obsah stále ještě vězel v litrových baňatých lahvích, ale etikety vypadaly na svou dobu extrémně moderně. Sirup s postavičkou zahradníka Ovocínka byl nejžádanější a vytlačil s přehledem hlemýždě, který zdobil chuťově méně výraznou zahradní směs, a předstihl i veverku z lesní směsi.

Stojaté vody sirupového byznysu rozčeřil až koncem osmdesátých let nákup dánské licence na výrobu pomerančových koncentrátů Sunquick, vyráběný na Slovensku. Do československých domácností se tak dostal skutečný západní výrobek, dostupný však jen v přednostně zásobovaných obchodech, například v prodejnách Prioru a síti prodejen ESO.

Přestože je dnešní nabídka nealkoholických nápojů v našich obchodech nepřeberná, zažívají ovocné šťávy a sirupy opět svoji renesanci. Zákazníci si totiž uvědomují, že jsou výrazně zdravější než přeslazené bublinkové limonády.

user-avatar

Václav Pokorný

18. 01. 2018 | 16:15

Zavří­t reklamu