válkaČeskoslovenskoobjevy

Na Sommě umírali Britové kvůli špionům a vadnému střelivu, ukazuje nový dokument

Na Sommě umírali Britové kvůli špionům a vadnému střelivu, ukazuje nový dokument
Zdroj: dailymail.co.uk

První den bitvy na Sommě zemřelo 56 000 britských vojáků. Byl to nejkrvavější den pro britskou armádu v její historii. Nový dokument stanice BBC ukazuje, že ztráty mohly být daleko nižší. Za vše mohly dva faktory.

Tomáš Chalupa 23. června 2016

Historik Peter Barton prošel historické německé i britské archivy a došel k zajímavým zjištěním. Ofenziva Britů byla výrazně ovlivněna špatnou municí a také tím, že německým agentům se podařilo odhalit britské plány. „Říká se, že miliony mužů byly hnány proti sobě v nesmyslném boji. Ale německé archivy ukazují něco jiného,“ upozorňuje Barton.

Německé archivy ukazují, že špioni přinesli detailní informace o celé ofenzivě, takže se na ní vrchní velení mohlo připravit. „Existují stovky archů papíru popsaných výslechy britských zajatců. Každý musel říct své jméno, hodnost a jednotku, někteří toho řekli víc, a přispěli tak k dalším kamínkům do německé zpravodajské skládačky,“ vysvětluje Barton.

Navíc 13. dubna 1916, deset dní před bitvou, zajali Němci britského seržanta a našli u něj manuál britského vojska včetně způsobů útoku. A co bylo horší, znali ráži a dostřel každého děla a každé zbraně v britské armádě. Díky tomu mohli prohloubit své zákopy a připravit se dokonale na útok.

Nejhorší ale bylo, že dělostřelecká munice, používaná britskou armádou, nestála za nic. Střely se vyráběly v USA, například ve firmě Schwab Bethlehem Steel. Více než polovina vystřelených střel vůbec nevybuchla. Němci rovněž díky svým odposlouchávacím stanicím zachytili několik důležitých telefonních rozhovorů. „Britové Němce naprosto podcenili už na začátku a zaplatili za to krvavou daň,“ uzavírá Barton.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu