válkaČeskoslovenskoobjevy

Na slavném francouzském kostele v Sainte-Mère-Église visí parašutista s padákem

Na slavném francouzském kostele v Sainte-Mère-Église visí parašutista s padákem
Zdroj: atlasobscura.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Na kostele ve francouzské obci Sainte-Mère-Église visí parašutista. Figurína představuje amerického výsadkáře Johna Steela, kterému se padák zachytil za věžičku kostela. Současně jde o památník určený všem spojeneckým parašutistům, kteří v noci 6. června 1944 přistáli ve městě, aby ho osvobodili.

Tomáš Chalupa 21. října 2017

Události oné noci byly v Sainte-Mère-Église velmi tragické. Spojenečtí výsadkáři seskočili nad městem, které bylo obsazeno Němci, a ti shodou okolností velmi rychle zjistili, že se na ně z nebe snáší nepřátelé. Zvony v kostele se rozezněly na poplach a Němci vybíhali ven. Nad nimi na nebi se vznášely na padácích stovky příslušníků 82. výsadkové divize. Několik budov ve městě bylo v plamenech, které ozařovaly noční oblohu, a dělaly z parašutistů snadný terč. Někteří z parašutistů se upálili v ohni. Hodně jich seskočilo do korun stromů a byli zastřeleni dříve, než se stačili odříznout. Další přistáli na náměstí a byli ihned zajati.

Vojín John Steele se zachytil padákem na kostelní věži, kde zůstal bezmocně viset mnoho hodin. Byl těžce raněn a bojoval o život. Až později si Němci všimli, že muž visící na padáku je živý, odřízli ho a odvedli do zajateckého tábora. Steele přežil, dokonce se mu podařilo z tábora uprchnout a dostat se ke své jednotce. Jeho příběh byl ztvárněn i ve filmu z roku 1962 s názvem Nejdelší den.

Málokdo však ví, že se ve skutečnosti Steel zachytil padákem na opačně straně kostela, než kde dnes visí jeho figurína. V kostele samotném je kromě památníku ještě vitráž, kde jsou rovněž vyobrazeni parašutisté. V Sainte-Mère-Église se nachází rovněž muzeum věnované bojům ve městě.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu