válkaČeskoslovenskoobjevy

Na Sibiři zabíjí přemnožené vlky. Nejlepší lovci dostávají vysoké finanční odměny

Na Sibiři zabíjí přemnožené vlky. Nejlepší lovci dostávají vysoké finanční odměny
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 21 fotek+ 22 fotek

Přemnožení vlci na Sibiři napadají soby, kteří slouží původním obyvatelům Jakutska k obživě. Prezident ruské republiky Sacha Jegor Borisov vyhlásil stav nouze a za zabití psovité šelmy nabízí odměny.

Simona Knotkova 28. března 2017

Poté, co byly v roce 2012 zakázány pasti, se počet vlků v oblasti prudce zvýšil. Nejčastěji se pohybují ve skupince pěti nebo šesti, ale výjimkou nejsou ani smečky se čtyřmi stovkami vlků. Zdokumentovat život lovců vlků se vypravil fotograf James Morgan. Vydal se zejména po stopách jednoho z nejúspěšnějších lovců Jonu Maximovičovi.

Jon se lovem vlků začal živit v roce 2013. Kromě lákavé vidiny peněz mu ale jde především o ochranu komunity, která je přemnoženým druhem ohrožená. Nejvíce se mu zatím podařilo zabít dvacet tři vlků za rok, za což dostal v přepočtu více jak 115 tisíc korun a k tomu sněžný skútr. Za jednu vlčí kůži běžně dostává vyplaceno deset tisíc korun. Dalšími deseti tisíci ho poté ještě odměňuje stát.

Kůže se následně zpracovávají v továrně, kde se z nich šijí luxusní kabáty a přikrývky.

„Jak se smečky neustále rozrůstají, lidé musí bojovat o zachování svého života v nelítostné jakutské tundře. Jednoho dne se ale situace může obrátit a zachránit budou potřebovat zase vlci. Je proto třeba znát míru a nepřesáhnout ji,“ říká Morgan.

Jeho snímky si můžete prohlédnout v naší galerii.

Další články

Zavří­t reklamu