Mumie dospělého jedince pokrytá měděnými pláty.

Mumie dospělého jedince pokrytá měděnými pláty. | zdroj: ancientpages.com


Na Sibiři se našly další dvě měděné mumie pocházející z tajemné arktické civilizace

TÉMATA: archeologie | nálezy | rusko | sibiř | mumie

user-avatar

Yvonne K.

6. 09. 2017 | 09:00

Zmrzlá půda na okraji sibiřské Arktidy vydala další dvě mumifikovaná těla pokrytá pláty mědi. Nejspíš šlo o dospělého rodiče a jeho dítě, kteří byli příslušníky tajemné arktické civilizace. Objev tak možná vhrne nové světlo na tuto méně známou stránku lidské historie z dálného severu Ruska.

Pohřebiště Zelený Jar je archeologický komplex nedaleko ruského města Salechard v arktické oblasti Ruska. Poprvé na něj archeologové narazili v roce 1997 a od té doby zde odkryli několik hrobů. Vědci se domnívají, že objevili ztracenou středověkou civilizaci, jejíž nitky vedou až do Persie. V roce 2015 zde našli několik mumií pokrytých mědí a nedávno z permafrostu vykopali mumifikované ostatky dospělého člověka a dítěte. “Byly položeny vedle sebe a pohřbeny striktně ve směru sever - jih, s nohama obrácenýma k řece,” upřesnil šéf expedice Alexandr Gusev. Jedna z mumií patřila dospělému jedinci.

Ostatky byly zabaleny do březové kůry a silné tkaniny. Obal dospělého byl od hlavy až k prstům na nohou pokrytý měděnými pláty a mumie dítěte byla obložena malými fragmenty měděného kotle na vaření. Experti odhadují, že dítě nebylo starší šesti měsíců.

Obal mumie dospělého je dlouhý 170 centimetrů, což znamená, že mumifikovaný jedinec – zatím není známo, zda ženského, či mužského pohlaví – měřil okolo 165 centimetrů, což je poměrně velká výška vzhledem k době před 1300 až více lety. Měděná mumie nalezená v Zeleném Jaru v roce 2015.

“Když jsme viděli, v jak dobrém stavu je pohřební kokon dospělého, nemohli jsme riskovat otevření mumie přímo na místě.  Abychom zabránili porušení tkaniny, vytáhli jsme mumii i se zeminou, v níž byla uložena,” uvedl Gusev.

Obě mumie jsou nyní předmětem dalšího vědeckého zkoumání. S pomocí počítačové tomografie se sibiřští vědci pokoušejí zjistit stav ostatků a přítomnost rituálních předmětů uvnitř obou kokonů. Doufají, že tyto starodávné artefakty vrhnou nové světlo na tajemnou arktickou civilizaci, která na okraji ruské Arktidy žila mezi 8. až 13. stoletímVědci přepravují jednu z nově objevených mumií z místa nálezu. Ostatky byly odeslány k odborné expertíze. Výsledky budou známy v listopadu.

Letošní vykopávky v Zeleném Jaru byly podle Guseva nesmírně úspěšné. “Otevřeli jsme deset hrobů, z nichž pět nebylo v dávných dobách nikdy vykradených. Pro naleziště, jako je Zelený Jar, jde o něco neobvyklého,” zkonstatoval vědec.

user-avatar

Yvonne K.

6. 09. 2017 | 09:00

Zavří­t reklamu