válkaČeskoslovenskoobjevy

Na Sibiři objevili nejstarší ostatky dvojčat na světě. Porod se před 8 000 lety nezdařil

Na Sibiři objevili nejstarší ostatky dvojčat na světě. Porod se před 8 000 lety nezdařil
Zdroj: huffingtonpost.com

Odkrytí ostatků těhotné ženy na Sibiři odhalilo přes 8000 let starou tragédii jednoho nezdařeného porodu. A také vůbec první zdokumentovaný případ dvojčat na světě.

Tomáš Chalupa 11. února 2015

Je to unikátní archeologický objev, přestože to tak na první pohled nemusí vypadat. Při průzkumu ostatků asi pětadvacetileté ženy v Irkutsku na Sibiři archeologové zjistili, že zemřela ve snaze porodit dvojčata. Je to vůbec první podobný případ, kdy archeologové našli takto starou kostru těhotné ženy navíc s dvojčaty.

Ostatky byly poprvé objeveny a prozkoumány v roce 1997 a vědci tehdy mysleli, že žena zemřela při porodu pouze jednoho dítěte. Když došlo nedávno k novému přezkoumání pravěkého hrobu, vědci strnuli úžasem. „Bylo to jen pár minut a už mi to bylo jasné. Zavolala jsem na své kolegy: Proboha, ona měla dvojčata!“ popsala okamžik odhalení Dr. Angela Lievresová z univerzity v Sasaktchewanu v Kanadě, která se výpravy k hrobu ženy účastnila.

Zatímco současná medicína by si s porodem dvojčat dokázala velmi jednoduše poradit, v době před 8000 lety byla velmi malá šance na hladký průběh. A to ještě nastaly komplikace. Jedno dítě bylo špatně natočené a mělo hlavu stále nahoře. Bez lékařské pomoci by takový porod byl i v současnosti velmi rizikový a žena v tehdejší době byla naprosto bez šance. Smrt matky i dětí tak bohužel byla téměř nevyhnutelná.

Žena byla ostatními příslušníky svého kmene pohřbena do hrobu se zuby sviště na svém těle, což byla běžná součást smutečních obřadů. „Vypadá to, že smrt při porodu nebyla brána jako něco mimořádného. Zřejmě ani nevěděli, že žena nosila dvojčata,“ dodala Lievresová.

Archeologové kromě hrobu ženy našli ještě jeden neobvyklý hrob. Byl v něm uložený vlk společně s celou řadou drobných předmětů. „Nemáme žádný jiný hrob, kde by byl pohřben vlk. Zvířata se velmi zřídka pohřbívala, šlo většinou o psy, kteří nějak pomáhali kmeni. Vlk pohřbený v samostatném hrobu je zcela ojedinělý. Zřejmě měl pro danou společnost nějaký specifický význam, ale nelze říct, jaký,“ uzavřela Lievresová.

Další články

Zavří­t reklamu