válkaČeskoslovenskoobjevy

Na ruinách nacistického rekreačního střediska vyrostl nový luxusní komplex

Na ruinách nacistického rekreačního střediska vyrostl nový luxusní komplex
Zdroj: thelocal.de
+ 22 fotek+ 23 fotek

Komplex Prora na ostrově Rujána měl původně fungovat jako rekreační středisko pro 20 tisíc obyvatel nacistického Německa. Adolf Hitler ho nechal vybudovat v rámci sociálního projektu Kraft durch Freude (Radostí k síle) a vedle rekreace zde dělnická třída měla být také řádně ideologicky vzdělávána. Práce na obřím projektu však skončily začátkem války v roce 1939. Betonové bloky našly své využití až nástupem komunismu, kdy v nich probíhala například vojenská cvičení. Po roce 1989 Prora ale definitivně osiřela a dál chátrala. Vše se změnilo teprve v posledních letech.

Simona Knotkova 12. dubna 2017

Nový luxusní komplex s lázněmi vznikl rekonstrukcí jednoho z osmi bloků a otevřen byl loni v létě. Částka apartmánů s výhledem na moře se v některých případech vyšplhala až na 14 milionů korun. Zájem byl však veliký a ještě před otevřením byla většina bytů prodána.

Během rekonstrukce se konstruktéři snažili najít kompromis. „Na jednu stranu tu byl zájem o zanechání místa jako památníku, na stranu druhou tu byly zájmy investorů, kteří do projektu vložili množství peněz a chtěli za to dostat adekvátní výsledek. Myslím, že se nakonec podařilo vybudovat celkem dobrý kompromis,“ míní zástupce realitní kanceláře Irisgerd Werner Jung.

Veřejnost má na rekonstrukci Prory odlišné názory. Zatímco jedni ji vítají, druhým se nelíbí, že se její nová podoba odklání od původního designu.

Kompletní obnova původního nacistického střediska by měla být dokončena v roce 2022.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu