válkaČeskoslovenskoobjevy

Na robotického psa dali sniperku, vzniklo děsivé monstrum

Na robotického psa dali sniperku, vzniklo děsivé monstrum
Zdroj: Wikimedia Commons

Vzpomínáte si, jak společnost Boston Dynamics před lety představila svého hbitého a mimořádně schopného autonomního robotického psa? Už tehdy se ozývaly hlasy, že s roboty už zacházíme příliš daleko a že není daleko doba, kdy se na roboty namontují zbraně a zažijeme tu cosi, co bylo vidět například ve filmu Terminátor. Autonomní roboty vybavené zbraněmi zabíjející lidi.

Tomáš Chalupa 14. října 2021

No, stalo se. A je to ještě děsivější, než jsme si mysleli.

Představení robotického psa se supervýkonnou odstřelovačckou puškou připevněnou na zádech vyvolalo v lidech znepokojení poté, co společnost naznačila, že jejich nejnovější výrobek je vcelku dobrý stroj na zabíjení. Tento čtyřnohý pes, který se dá popsat jen jako chodící dystopická noční můra, nese na zádech zabudovanou sniperku Creedmoor ráže 6,5 mm, která umí likvidovat cíle na velkou vzdálenost a je použitelná ve dne i v noci.

Platforma, na níž je zbraň namontována, se nazývá Quadrupedal Unmanned Ground Vehicle (QUGV), kterou vyrábí společnost Ghost Robotics, a již nějakou dobu je v prodeji v různých iteracích – které se zřejmě nejvíce týkají obrany země a vojenských operací. Podle stránky společnosti Ghost Robotics jsou její roboti odolnější, rychlejší a pohodlnější na obsluhu než konkurenční stroje a jsou schopni nasazení v nejrůznějších situacích.

Zdá se, že společnost spolupracuje se společností SWORD International, zavedeným výrobcem střelných zbraní, který je známý vývojem různých platforem ručních zbraní, jako je například MK-18 Lapua. Jejich nejnovější stroj, odstřelovačka připojená ke psu, se nazývá Special Purpose Unmanned Rifle (SPUR). Pušku lze upravit pro různé platformy a na výše uvedené fotografii ji předvádějí připevněnou k robotu QUGV.

„Díky svým vysoce výkonným senzorům může SPUR operovat v různých podmínkách, ve dne i v noci. SWORD Defense Systems SPUR je budoucností bezpilotních zbraňových systémů a tato budoucnost je nyní,“ píše se v tiskové zprávě společnosti SWORD International.

SPUR je potažen maskovacím nátěrem, který jej skryje před brýlemi pro noční vidění, a má účinný dosah 1200 metrů. V současné době nevíme, jak by se ovládal, ale rozhodně představuje znepokojivou perspektivu vývoje robotických zbraní.

Kritici vyjadřují obavy z vyzbrojování robotických čtyřnožců od chvíle, kdy se do centra pozornosti dostal robotický pes Spot. Jejich schopnost zdolávat nerovný terén a samostatně se pohybovat by je předurčovala k nošení zásob, průzkumným misím a – bohužel – i k vedení války na dálku.

V únoru jistá prominentní skupina připevnila na Spota od Boston Dynamic paintballovou zbraň a ve jménu „umění“ ho poslala řádit. Společnost Boston Dynamics, která se vždy bránila návrhu používat své roboty k násilí, tento čin odsoudila a uvedla, že to není záměrem jejich produktů. Zdá se však, že ostatní výrobci mají jiný názor a bylo jen otázkou času, kdy se podobná ozbrojená monstra dostanou do výroby. Nyní ta doba zjevně nastala, a s ní přichází spousta nepříjemných otázek.

Další články

Zavří­t reklamu