válkaČeskoslovenskoobjevy

Na Rhode Islandu možná objevili vrak lodi kapitána Cooka Endeavour

Na Rhode Islandu možná objevili vrak lodi kapitána Cooka Endeavour
Zdroj: livescience.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Jedna z nejslavnějších výzkumných lodí – Endeavour leží zřejmě na dně u přístavu Newport Harbor na Rhode Islandu. Bude trvat ale ještě velmi dlouho, než se to podaří definitivně potvrdit či vyvrátit.

Tomáš Chalupa 17. října 2019

Specialisté a hledači vraků strávili celá desetiletí hledáním vraku této lodi. Přitom místo jejího konce bylo známo už od roku 1778. Tehdy loď potopili v přístavu Britové, aby zablokovali nepřátelskou francouzskou flotilu.

„Zatím nemůžeme říct, že bychom našli něco, na co bychom dali cedulku: Tady odpočívá loď kapitána Cooka,“ říká Kathy Abassová, z archeologického námořního projektu na Rhode Islandu (RHIMAP). Podle ní se ale podařilo najít plavidlo, které je podobné těm, jež sloužila jako transportní nebo vězeňské lodi. A to byla kdysi také Endeavour, klasická nákladní loď vezoucí uhlí. Vědecké plavidlo z ní udělal až Cook.

Ten s touto lodí v roce 1768 vyplul na svou první objevitelskou plavbu. Ta ho zavála až na Tahiti, kde prováděl četná důležitá astronomická pozorování. Doplul také do Austrálie a na Nový Zéland. Byl prvním Evropanem, který tyto země objevil. Jeho specialista na biologii dr. Joseph Banks po cestě sbíral množství vzorků rostlin i živočichů, a i po této stránce byla výprava nadmíru úspěšná.

Po této slavné plavbě se ale britská admiralita rozhodla loď použít k přepravě vojáků do kolonií. Přejmenovala ji na Lord Sandwich. Vozila tam nejen vojáky, ale také vězně. A nakonec byla potopena společně se 13 dalšími plavidly v přístavu Newport, aby do něj nemohly vplout francouzské válečné lodi.

Poprvé na vrak narazili potápěči už v roce 1993. Bylo jasné, že je to jedno z plavidel potopených Brity. Že by to mohla být Endeavour, ale nikdo netušil z jednoduchého důvodu. Název Lord Sandwich tehdy nikomu nic neříkal. Že byla takto Endeavour přejmenována, se zjistilo až o sedm let později. Dříve se za Cookovu loď považovala La Liberté, rezivějící na dně poblíž pláže. Z této lodi byl dokonce kousek dřeva součástí mise Apolla 15, protože velící modul byl pojmenován stejně jako Cookova loď a dřevo z lodi mu mělo přinést štěstí. Jenže to bylo dřevo nikoliv z Endeavour, ale podle všeho z bývalé HMS Resolution, později přejmenované na La Liberté. Aby toho zmatku nebylo málo, HMS Resolution byla také Cookova loď a on s ní také obeplul svět na své druhé plavbě mezi lety 1772–1775. Nyní to tedy vypadá, že v Newportu se na dně nacházejí obě slavné Cookovy lodě.

Teď se tedy musí zjistit, zda je to skutečně Lord Sandwich, potažmo Endeavour. A to potrvá ještě několik měsíců, protože vzorky musí do laboratoře, kde je budou zkoumat odborníci. Na to, jaká loď vlastně na dně leží a jaké je její pravé jméno, si tak budeme muset počkat.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu