Jiří Potůček obsluhoval vysílačku Libuše

Jiří Potůček obsluhoval vysílačku Libuše | zdroj: internet


Na půdě našli antény z roku 1942. Patřily jednomu z výsadkářů, kteří zabili Heydricha

TÉMATA: Antropoid | Potůček | anténa

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 02. 2015 | 07:15

Ve městečku Lázně Bohdaneč na půdě svého domu nalezl jistý pan Adolf Vondrka dvě staré rádiové antény. Ze stejného místa v roce 1942 vysílal agent Jiří Potůček zprávy do Londýna. Odborníci potvrdili, že nalezené antény patřily jemu.

Zatímco parašutisté v čele s Josefem  Gabčíkem a Janem Kubišem připravovali atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, agent Jiří Potůček, který do protektorátu seskočil s výsadkem Silver A, vysílal do Londýna jednu depeši za druhou. Byl ukrytý v podkroví domu patřícího k rybí sádce na adrese Sádka 148. Jeho vysílání dohromady trvalo 24 hodin. Obsahovalo kódované zprávy o přípravách operace Anthropoid a také odtud odešly depeše informující Londýn o výsledku celé operace.

Ta sice skončila úspěchem a zabitím Heydricha, ovšem následně bylo v kostele sv. Cyrila a Metoděje obklíčeno a zabito všech sedm parašutistů, kteří se na operaci podíleli. Byl mezi nimi i rotmistr Josef Valčík, jeden ze dvou mužů, kteří seskočili do Československa společně s Potůčkem. Druhý z nich, poručík Alfréd Bartoš, se sám zastřelil v Pardubicích, protože gestapo už odhalilo všechny jeho konspirační byty a pozatýkalo mnoho lidí, kteří mu pomáhali. Jako poslední zůstal na živu právě Potůček. Ale ani jemu se nepodařilo dlouho unikat. Gestapo ho obklíčilo v obci Končiny, ale Potůček se z téměř bezradné situace dokázal dostat a z obklíčení se prostřílel. Jenže hon pokračoval, Potůčka už u sebe nechtěl nikdo ukrývat a tak nakonec celý vyčerpaný usnul v lese u obce Rosice nad Labem. Tam ho ve spánku zastřelil horlivý český četník.

Nyní Vondrka nalezl na půdě domu Potůčkovy skládací antény, které měřily na délku 12 a 10 metrů. "Jsem první člověk, který je našel, protože nikdo tu nikdy nebyl. Na půdě není elektřina a není tu nic vidět," řekl k nálezu Vondrka. Svůj nález nechtěl zveřejnit, dokud si nebyl jistý, že antény patřily skutečně Potůčkovi. To se nyní potvrdilo, protože oba předměty prozkoumali odborníci. „Antény mají velkou cenu pro další bádání, způsob vinutí koncovek je specifický a pravděpodobně půjde prokázat, jestli byly zhotoveny v Londýně před výsadkem, nebo jestli je někdo dělal následně v Čechách, třeba někdo z Telegrafie v Pardubicích,“ uvedl Vondrka pro MF Dnes.

 

   

  

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 02. 2015 | 07:15

Zavří­t reklamu