Z leteckého snímku Nixonova domu je vidět rozsah celého panství. Malé domky v pozadí jsou ubikace pro zaměstance.

Z leteckého snímku Nixonova domu je vidět rozsah celého panství. Malé domky v pozadí jsou ubikace pro zaměstance. | zdroj: Agentura AP


Na prodej: Nixonův 'Bílý dům' za 187 milionů. Hostil zde Brežněva, po aféře Watergate bil manželku a bral hromadu léků

TÉMATA: leonid brežněv | richard nixon | usa | aféra | watergate | sovětský svaz | skandál | násilí na manželce

user-avatar

Petr Goetlib

7. 04. 2015 | 07:45

Sběratelé slavných nemovitostí z řad milionářských elit jsou v pozoru. Kalifornský dům amerického prezidenta Richarda Nixona (1913-1994), do kterého se uchýlil po aféře Watergate, je na prodej. Luxusní rezidence s tenisovými kurty, s domky pro zaměstnace a byty pro tajné agenty se nabízí za 75 milionů dolarů, v přepočtu je to 187 milionů korun.

Cenu a atraktivitu nemovitosti zvedá především její příběh. Nixon v Západním Bílem domě, jak jej neskromě nazýval, hostil 17 hlav států, včetně sovětského prezidenta Leonida Brežněva, s kterým si bez ohledu na studenou válku dobře rozuměli.

Po skandálu s tajnými páskami a následné rezignaci v roce 1974 se Nixon stáhl do ústraní pod stíny palem kalifornské usedlosti. U bazénu s výhledem na Tichý oceán sepisoval paměti a snažil se zapomenout na politický pád. Ale nedařilo se. Prezident v okamžicích osobní krize, způsobené částečně nedostatkem financí (v jednu dobu měl prý na kontě pouze 500 dolarů), často ztrácel nervy a bil manželku Pat. Navíc polykal spoustu léků ovlivňujících lidskou náladu. V knize Arogance moci – Tajný svět Richarda Nixona to popisuje britský novinář Anthony Summers.

Nesmiřitelní? Richard Nixon provází po svém sídle svého rivala, ruského vůdce Leonida Brežněva.

"Zmlátil ji tak, že musela být ošetřena v nemocnici. Pat Nixonová tehdy hrozila rozvodem", píše Summers s odvoláním na výpověď Nixonova poradce Johna Searse. Nixon v roce 1968 dostal tisíc tablet Dilantinu, léku, který se mimo jiné používá na zmírnění napětí a křečí při epileptickém záchvatu.

Nixon patří k nejhůře hodnoceným americkým prezidentům. Levice mu vyčítala bombardování Vietnamu, pravice dluhy, spojenectví s rudou Čínou a především ústupky Sovětům. Bez ohledu na to, co spáchal ve Watergate, je vnímán jako muž mimořádného politického talentu a schopností. V roce 1980 prodává Nixon svůj milovaný dům politickému spojenci a majiteli obří farmaceutické firmy Gavinu S. Herbertovi. 37. americký prezident umírá v roce 1994 na následky mozkové mrtvice.

user-avatar

Petr Goetlib

7. 04. 2015 | 07:45

Zavří­t reklamu