válkaČeskoslovenskoobjevy

Na prodej: Nixonův ‚Bílý dům‘ za 187 milionů. Hostil zde Brežněva, po aféře Watergate bil manželku a bral hromadu léků

Na prodej: Nixonův ‚Bílý dům‘ za 187 milionů. Hostil zde Brežněva, po aféře Watergate bil manželku a bral hromadu léků
Zdroj: Agentura AP
+ 9 fotek+ 10 fotek

Sběratelé slavných nemovitostí z řad milionářských elit jsou v pozoru. Kalifornský dům amerického prezidenta Richarda Nixona (1913-1994), do kterého se uchýlil po aféře Watergate, je na prodej. Luxusní rezidence s tenisovými kurty, s domky pro zaměstnace a byty pro tajné agenty se nabízí za 75 milionů dolarů, v přepočtu je to 187 milionů korun.

Petr Gotlieb 7. dubna 2015

Cenu a atraktivitu nemovitosti zvedá především její příběh. Nixon v Západním Bílem domě, jak jej neskromě nazýval, hostil 17 hlav států, včetně sovětského prezidenta Leonida Brežněva, s kterým si bez ohledu na studenou válku dobře rozuměli.

Po skandálu s tajnými páskami a následné rezignaci v roce 1974 se Nixon stáhl do ústraní pod stíny palem kalifornské usedlosti. U bazénu s výhledem na Tichý oceán sepisoval paměti a snažil se zapomenout na politický pád. Ale nedařilo se. Prezident v okamžicích osobní krize, způsobené částečně nedostatkem financí (v jednu dobu měl prý na kontě pouze 500 dolarů), často ztrácel nervy a bil manželku Pat. Navíc polykal spoustu léků ovlivňujících lidskou náladu. V knize Arogance moci – Tajný svět Richarda Nixona to popisuje britský novinář Anthony Summers.

Nesmiřitelní? Richard Nixon provází po svém sídle svého rivala, ruského vůdce Leonida Brežněva.

Nesmiřitelní? Richard Nixon provází po svém sídle svého rivala, ruského vůdce Leonida Brežněva.

„Zmlátil ji tak, že musela být ošetřena v nemocnici. Pat Nixonová tehdy hrozila rozvodem“, píše Summers s odvoláním na výpověď Nixonova poradce Johna Searse. Nixon v roce 1968 dostal tisíc tablet Dilantinu, léku, který se mimo jiné používá na zmírnění napětí a křečí při epileptickém záchvatu.

Nixon patří k nejhůře hodnoceným americkým prezidentům. Levice mu vyčítala bombardování Vietnamu, pravice dluhy, spojenectví s rudou Čínou a především ústupky Sovětům. Bez ohledu na to, co spáchal ve Watergate, je vnímán jako muž mimořádného politického talentu a schopností. V roce 1980 prodává Nixon svůj milovaný dům politickému spojenci a majiteli obří farmaceutické firmy Gavinu S. Herbertovi. 37. americký prezident umírá v roce 1994 na následky mozkové mrtvice.

Další články

Zavří­t reklamu