válkaČeskoslovenskoobjevy

Na procházce jarní Prahou se sexy symbolem 60. let Olgou Schoberovou

Pražské jaro svobody – tak byla pojmenována krátká reportáž natočená v roce 1968 pro britský filmový týdeník. Zavádí nás do ulic tehdejší Prahy, na její nejikoničtější místa, a průvodkyní po Praze není nikdo atraktivnější než herečka Olga Schoberová, někdejší sexy symbol nejen českého, ale i evropského filmu.

Yvonne Pokorná 4. dubna 2017

Jak název reportáže napovídá, vznikla na jaře roku 1968, tedy v době takzvaného Pražského jara, kdy se reformní křídlo KSČ pokusilo v naší zemi uvolnit politické poměry a zavést ekonomické reformy. Tento obrodný proces, jehož cílem mělo být nastolení socialismu s lidskou tváří, započal v roce 1967 na prosincovém plenárním zasedání ústředního výboru strany a pokračoval do noci z 20. na 21. srpna 1968, kdy vojska Varšavské smlouvy v čele s armádou Sovětského svazu vstoupila do Československa, aby zastavila započaté reformy.

V ulicích Prahy na jaře 1968

V ulicích Prahy na jaře 1968

Praha a s ní i celé Československo byly na jaře 1968 plné nadějí a optimismu z nastávajících změn. Odráží to ostatně i uvolněná a pohodová atmosféra v pražských ulicích. Jak poznamenává britský komentátor, lidé si tam konečně užívají plodů liberalismu. Kamera pak symbolicky zajíždí do výkladních skříní plných uzenin, pečiva i českého kaviáru, který stál jen luxusních 1,80 Kčs. Lidé se cpou klobásami, zmrzlinou točenou do rovného tácku, popíjejí pivo na zahrádkách, čtou noviny, relaxují. Mezi nimi i půvabná Olga Schoberová, v té době jedna z nejznámějších Češek ve světě, která točí filmy různě po Evropě a zakrátko zamíří i do Spojených států. Přesto, jak komentátor upozorňuje, považuje Prahu za nejkrásnější z měst, které kdy poznala.

Prahu samozřejmě dělají nejkrásnějšími její historické památky, na tom se krom nátěru fasády nezměnilo nic ani dnes, nicméně oproti dnešku bývalo v Praze před 50 lety mnohem méně aut i turistů, ovšem zároveň také méně obchodů, kaváren a restaurací.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu