Legendární pilot kapitán Alois Vašátko, i on byl zachycen na snímku některého svého spolubojovníka

Legendární pilot kapitán Alois Vašátko, i on byl zachycen na snímku některého svého spolubojovníka | zdroj: vhu.cz


Na Pražském hradě je k vidění unikátní výstava: válka objektivem českých vojáků

TÉMATA: fotografie | výstavy | druhá světová válka | československá armáda

user-avatar

Tomáš Chalupa

29. 04. 2015 | 13:15

V Jiřském klášteře na Pražském hradě byla slavnostně otevřena výstava Druhá světová válka objektivem českých fotografů. Zachycuje české hrdiny, letce i pěšáky, na frontě i v zázemí. Autentické fotografie nebyly doposud nikde publikovány a k vidění jsou tak vůbec poprvé.

Výstava byla zahájena slavnostní vernisáží, na které nechyběli významní hosté, a to včetně přímých účastníků druhé světové války. Nad klášterem také proletěly dva letouny JAS-39 Gripen a  na přehlídku nastoupila i jednotka Hradní stráže.  To vše svědčí o tom, jak mimořádnou událostí celá výstava je, což potvrdil i ředitel Vojenského historického ústavu Praha, plukovník Aleš Knížek„Výstava 2. světová válka objektivem českých fotografů je jedním z klíčových výstavních projektů, které Vojenský historický ústav Praha vytvořil v letošním roce, v němž si připomínáme sedmdesáté výročí od konce druhé světové války. Věnovali jsme jí mimořádné úsilí i pozornost a snažili jsme se pro veřejnosti projekt, který bude svým způsobem nadčasový a ukáže vše klíčové, co s sebou válka a tehdejší doba přinesla,“ řekl Knížek.

Doposud zcela neznámé snímky fotili sami vojáci. Například kapitán Otakar Jaroš padl v bitvě u Sokolova, ale jeho snímky se zachovaly a jsou součástí výstavy. Stejně tak to platí pro snímky Otakara Neckáře, tankisty 1. obrněné brigády nebo zubaře zvláštní londýnské skupiny Bohumila Vrbíčka. Většinu autorů fotografií se ale nepodařilo identifikovat.

Na výstravě je k vidění celkem sedmdesát snímků. Ty jsu rozděleny do sedmi kapitol: 1939 Čekání na válku; 1940 První porážky, první vítězství; 1941 Rok těžkých zkoušek; 1942 Karta se obrací; 1943 Historický přelom; 1944 Krvavá cesta k domovu; 1945 Vítězství a osvobození. Kromě těchto fotografií jsou vystaveny také další dobové předměty, především zbraně, uniformy, vysílací přístroje i další předměty denní potřeby vojáků. 

Výstava bude otevřena až do 26. července 2015

user-avatar

Tomáš Chalupa

29. 04. 2015 | 13:15

Zavří­t reklamu