Takto nějak vypadá pod mikroskopem plankton nalezený na plášti ISS | zdroj: internet


Rusové řeší záhadu: co dělá mořský plankton na vesmírné stanici?

Jde o unikátní objev, byť se mu zatím nedostává patřičné pozornosti. Na vnějších stěnách mezinárodní vesmírné stanice ISS našli ruští kosmonauti mořský plankton. Nikdo netuší, jak se tam vzal.

user-avatar

Tomáš Chalupa

29. 11. 2014 | 08:30

Mělo jít o běžnou údržbu a čištění pláště stanice. Jenže Alexandr Skvortsov a Oleg Artěmjev našli na povrchu stanice mikroorganismy. Jde o nějaký druh planktonu. Podle odborníků to není plankton, který by mohl být na ISS dovezen na palubě Sojuzu. Podobné organismy v oblasti kosmodromu Bajkonur nežijí. Jenže jak se tam dostaly? A jak je možné, že přežívají v prostředí, které je bez kyslíku a s teplotami hluboko pod bodem mrazu? A jak to, že jim nevadí kosmická radiace?

Stanice ISS

Celou záležitost dále trochu komplikuje fakt, že kosmonauti objevili zbytky planktonu až po návratu do stanice. Na čištění použili něco na způsob ubrousků a na nich pak objevili stopy mořských mikroorganismů. Rusové jásají. „Výsledky všech testů, které jsme provedli, jsou naprosto unikátní,“ tvrdí šéf ruské mise na ISS Vladimír Solovjev a znovu potvrdil, že se plankton tohoto druhu v Kazachstánu, odkud startoval Sojuz, nevyskytuje. Ani Solovjev ale není schopen zatím určit, jak se mikroorganismy na ISS dostaly. Nejpravděpodobnější se zdá, že nějakým způsobem pronikly nejprve do horních vrstev atmosféry, odkud pak doputovaly do vesmírného prostoru. NASA se zatím k nálezům Rusů nevyjádřila, byť se její stanovisko očekává každým dnem.  

Oba ruští kosmonauti před odletem Skvortsov napravo, Artěmjev vedle něj

 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

29. 11. 2014 | 08:30

Zavří­t reklamu