válkaČeskoslovenskoobjevy

Na planině Nazca vědci odkryli nový obrazec

Na planině Nazca vědci odkryli nový obrazec
Zdroj: Profimedia
+ 5 fotek+ 6 fotek

Nový obrazec neboli geoglyf objevili vědci na planině Nazca v Peru. Jde o obří obrazec kočky, který pochází zřejmě z 1. století před naším letopočtem.

Tomáš Chalupa 22. června 2021

Obrazec objevili vědci náhodou, když se vypravili na jeden z kopců na planině. Původně se chtěli jít z kopce dívat na jiný geoglyf, který je odtud dobře vidět, ale místo toho našli nový přímo na svahu kopce. Kočka nejprve téměř nebyla vidět, protože kopec trpěl silnou erozí. Archeologové o celé věci zpočátku týden diskutovali, protože nebylo jasné, co vlastně spatřili, ale nakonec se rozhodli geoglyf odhalit.

Celá kočka měří na délku 37 metrů, linie, kterými je znázorněna, mají na šířku kolem 40 cm.

„Je pozoruhodné, že ještě pořád nacházíme nové obrazce, a také víme, že můžeme další objevit,“ říká archeolog Johny Isla. Na planině Nazca o rozloze asi 500 km², vzdálené zhruba 400 kilometrů jižně od hlavního města Lima, se nachází přes 300 geoglyfů či jejich pozůstatků. Jsou tvořeny světlými liniemi vzniklými odstraněním tmavšího vulkanického povrchu. Obrazce jsou různě veliké a rozpoznatelné pouze z větší výšky či dálky. V posledních letech bylo nalezeno kolem 80 nových geoglyfů.

Thumbnail # Japonští vědci rozluštili část geoglyfů na planině Nazca
Mohlo by Vás zajímat:

Japonští vědci rozluštili část geoglyfů na planině Nazca

Většina z nich byla menších a nacházely se právě na úbočích kopců, takže podle Isly náležely ke starší tradici, kdy se tvořily geoglyfy menší a neumisťovaly se na rovnou planinu. Šance, že budou v dalších letech nalezeny další obrazce, je tak poměrně slušná zejména právě u těchto starších geoglyfů.

Geoglyfy na planině Nazca jsou chráněnou památkou UNESCO od roku 1994. Jaký je přesný smysl těchto obrazců se neví, nejčastěji se hovoří o náboženských a rituálních účelech, ale některé mohly sloužit také jako kalendář.

Další články

Zavří­t reklamu