válkaČeskoslovenskoobjevy

Na planině Nazca byl nalezen nový geoglyf, je to obří kosatka

Na planině Nazca byl nalezen nový geoglyf, je to obří kosatka
Zdroj: Johny Isla
+ 4 fotky+ 5 fotek

Vědci na peruánské planině Nazca objevili nový geoglyf, tedy obří obrazec, který je většinou viditelný pouze z výšky. Jde o obraz kosatky. Podle vědců je možná starší než všechny ostatní.

Tomáš Chalupa 5. dubna 2021

JJOS výzkumem tohoto geoglyfu se začalo v roce 2013, kdy vědci došli k názoru, že se 250 kilometrů od hlavního města Peru Limy nachází obrazec mořského tvora. Po několika letech analýz a debat se vědci shodli, že jde o obraz kosatky o délce 60 metrů. Byl vytvořen někdy mezi 2. stoletím před Kristem až 6. stoletím našeho letopočtu.

Co je na celém obrazu nejzajímavější, je otázka, proč byl mořský dravec vyobrazen uprostřed peruánské pouště. Geoglyf obsahuje množství symbolů, které zatím nebyly rozluštěny, a právě tam by mohla ležet odpověď na tuto otázku. Kromě kosatky je také vyobrazena i trofej, což může podle odborníků mít náboženský význam a jde zřejmě o religiózní symbol.

Thumbnail # Tajemství obrazců na planině Nazca možná rozluštěno
Mohlo by Vás zajímat:

Tajemství obrazců na planině Nazca možná rozluštěno

Další z otázek je, kdo vlastně kosatku vytvořil. Podle některých vědců není dílem kultury Nazca, ale kultury Paracas, která je ještě starší než kultura Nazca a své obrazce vytvářela v období 800 před naším letopočtem až 200 našeho letopočtu. „Je to možná nejstarší geoglyf éry Nazca,“ říká archeolog Markus Reindel.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu