válkaČeskoslovenskoobjevy

Na palubě největší lodě světa se vyjímá socha Davida Černého

Na palubě největší lodě světa se vyjímá socha Davida Černého
Zdroj: royalcaribbeanblog.com

Na největším parníku světa Harmony of the Seas, který byl před několika dny spuštěn na moře, je mezi dalšími uměleckými díly zahraničních autorů i plastika českého sochaře Davida Černého. Je obdobou velké pohyblivé hlavy Franze Kafky, která je umístěna v Praze, další podobná je v americkém městě Charlotte v Severní Karolíně.

Jan Kyzlink 19. května 2016

Kinetická socha vznikala ve francouzských loděnicích, Černý na prestižní zakázce pracoval přes rok a byl tak svědkem stavby této obrovské zaoceánské lodi. Jeho socha se nachází v centrální hale lodi, která je 20 metrů vysoká a 150 metrů dlouhá. „Oproti té v Praze se neotáčí ve 42 úrovních, ale jen v sedmi,“ uvedl David Černý, který tuto zakázku označil za obrovskou zkušenost.

Hlava Franze Kafky v průběhu tvorby

Hlava Franze Kafky v průběhu tvorby

Parník pro až 6360 cestujících a 2100 členů posádky vyrobila na objednávku americké společnosti Royal Carribean Cruises Ltd (RCCL) loděnice STX France v Saint-Nazaire. Loď je podle výrobce nejen největší a nejdražší, ale také nejvíce ohleduplná k životnímu prostředí. Šestnáctipodlažní plavidlo je dlouhé 362 metrů a má tonáž 227 000 tun. Pro srovnání – nejslavnější výletní loď Titanik, která se potopila v roce 1912, byla dlouhá 269 metrů a vážila 52 000 tun.

Podívejte se na časosběrné video, které v zrychleném sledu přibližuje stavbu této lodi.

Další články

Zavří­t reklamu