Vesnice na ostrově Sumba patří k jednomu z posledních žijících megalitických společenství na světě.

Vesnice na ostrově Sumba patří k jednomu z posledních žijících megalitických společenství na světě. | zdroj: ancientpages.com


Na ostrově Sumba stojí velké megality, dodnes se používají

TÉMATA: megality | stavby | architektura

user-avatar

Tomáš Chalupa

17. 09. 2017 | 09:00

Ostrov Sumba je jedním z z velkých ostrovů Malých Sund, souostroví na rozhraní Indického a Tichého oceánu. Ostrov je mimo jiné zajímavý i velkými megalitickými útvary, které po sobě zanechali původní obyvatelé ostrova.

Sumbské megalitické stavby jsou vlastně obří hrobky. Zajímavé je, že místní lidé je stále využívají pro pohřby svých významných obyvatel. Jde tak o jednu z posledních žijících megalitických společností na Zemi. Megalitické hrobky se zde nadále vytesávají z kamenů, toto umění se dědí z generace na generaci zejména v oblasti zvané Anakalang. Lidé stále umí přemisťovat velké, až 20 tun vážící kamenné bloky na poměrně velké vzdálenosti. Pak je vztyčují a tvoří z nich mauzolea. Hrobky jsou zdobeny rytinami krokodýlů, želv a dalších mořských tvorů, které jsou symbolem vznešenosti.

Stáří původních megalitických hrobů na ostrově není známo, protože ještě žádný vědecký tým neprovedl na ostrově radiokarbonovou analýzu. Místní tvrdí, že megalitické hrobky stojí na jejich území od nepaměti. A stejně jako jejich předkové, i oni se drží prastarých rituálů i způsobu života. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

17. 09. 2017 | 09:00

Zavří­t reklamu