Jízda na ostrůvek Noirmoutier může být pěkný adrenalin

Jízda na ostrůvek Noirmoutier může být pěkný adrenalin | zdroj: creativelife.cz


Na ostrov Noirmoutier vede cesta, která je dvakrát za den celá pod vodou

TÉMATA: francie |

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 03. 2019 | 12:00

Je to zkrátka adrenalin. Na francouzský ostrov Noirmoutier v provincii Vendeé sice vede z pevniny most, který byl postaven v roce 1970, tato bezpečná a pohodlná cesta však není zdaleka tak zajímavá a vzrušující jako cesta po Passage du Gois, jak se nazývá 4,5 kilometrů dlouhá silnice, postavená v roce 1701. Ta je dvakrát denně zaplavena přílivem sahajícím až čtyři metry nad úroveň vozovky.

Její používání se tudíž oficiálně příliš nedoporučuje, což u mnohých ještě zvyšuje její lákavost. Řidiči aut totiž mohou dopadnout tak, že je překvapí příliv a oni se budou muset uchýlit do jedné z několika věží, které jsou postavené podél cesty. Auta zatopená přílivem už ovšem nikam dál své majitele neodvezou. Každoročně tato nehoda postihne několik řidičů, kteří takto zaplatí za své zážitky zničením svého vozu. Přesto, nebo právě proto se na ostrov touto cestou snaží dostat každoročně desetitisíce řidičů.

A ještě jedna zajímavost se k ostrovu váže. Je to vůbec první místo v kontinentální Evropě, které napadli Vikingové. Malý ostrůvek vyplenili v roce 799, což odnesl hlavně místní klášter svatého Philiberta. Tím začala dlouhá staletí vikingských nájezdů.    

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 03. 2019 | 12:00

Zavří­t reklamu