válkaČeskoslovenskoobjevy

Na opuštěnou rádiovou věž se slétávají miliony berušek. Nikdo nezná důvod

Opuštěná rádiová věž nedaleko Mount Burr v Jižní Austrálii je místem, které z neznámého důvodu už několik let přitahuje berušky. Jejich letošní počet se pohybuje v milionech.

Simona Knotkova 4. května 2018

Podívanou zdokumentoval fotograf Steve Chapple, který video a snímky místa publikoval na Facebooku. O záhadném jevu ví už několik let. Teprve v letošním roce se z několika tisíc berušek staly miliony. Nepokrývají pouze stavbu bývalé rádiové věže, ale také zem pod ní.

„Vždycky mě jejich počet udivoval, ale letos je to fenomenální. Jsou tam celý den. Rojí se během poledne, a když se začíná stmívat, zalézají zpátky do puklin v zemi a do trubek. Tolik jako letos jsem jich ještě nikdy neviděl,“ popisuje Chapple.

Důvod, proč si jihoaustralské berušky oblíbily zrovna rádiovou věž v Mount Burr, není zcela jasný. Podle profesora z univerzity v Adelaidu Andyho Austina existují dvě pravděpodobná vysvětlení.

„Buď se tak kupí kvůli páření. Je snadnější najít svého partnera na jednom místě. Druhým možným vysvětlením je ochrana před predátory, především ptáky,“ sdělil médiím.

Podle Chappleho však berušky nevyluzují aroma, které by mělo ptáky odradit. Místo je spíše cítit mrtvým hmyzem hustě pokrývajícím půdu pod zemí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu