válkaČeskoslovenskoobjevy

Na opuštěném statku byla devět let vězněna rodina. Společně prý čekali na konec světa

Na opuštěném statku byla devět let vězněna rodina. Společně prý čekali na konec světa
Zdroj: independent.co.uk
+ 1 fotka+ 2 fotky

Případ zanedbávání a omezování lidské svobody řeší aktuálně nizozemská policie. Na odlehlém statku v Ruinerwoldu našla rodinu, která byla devět let držena v zajetí.

Simona Knotkova 26. října 2019

Na případ upozornil zaměstnanec místního baru Chris Westerbeek. Jeho pozornost vzbudil jeden z návštěvníků, který se v podniku náhle objevil. Působil velmi neupraveným a špinavým dojmem a podivně mluvil.

„Bylo na něm něco nepřirozeného, co mě znepokojovalo. Žijeme na vesnici, kde každý zná každého, ale jeho jsem tady nikdy neviděl. Rozhodl jsem se, že si s ním popovídám. Díky Bohu, že jsem to udělal. Dělalo mu problémy komunikovat a vypadal velice nešťastně. Věděl jsem, že je něco v nepořádku,“ sdělil Westerbeek do médií.

Chris Westerbeek během rozhovoru s televizí

Chris Westerbeek během rozhovoru s televizí

Poté, co mladý muž vypil pět piv za sebou, rozpovídal se o svém životě. Barmanovi odhalil, že nikdy nechodil do školy a společně se svými dospělými sourozenci byl už přes devět let vězněn na opuštěné farmě, odkud se mu podařilo uniknout.

„Řekl mi, že už takhle dál nedokáže žít a potřebuje pomoc.“ Westerbeek ihned kontaktoval policii, která následně začala rozkrývat komplikovaný případ.

Zjistila, že muž, který do baru přišel, je pětadvacetiletý Jan Zon van Dorsten. Ve sklepě statku objevila čtveřici jeho sourozenců ve věku od osmnácti do dvaceti čtyř let. Kromě nich se na místě nacházel jejich sedmašedesátiletý otec Gerrit-Jan van Dorsten. Vyšetřování odhalilo, že muž byl dříve členem sekty Církev sjednocení (známé též pod jménem Munisté).

 Jan Zon van Dorsten

Jan Zon van Dorsten

Obvinění čelí také osmapadesátiletý Josef Brunner, kterému pozemek patřil a který se stejně jako Dorsten podílel na zajetí. Také on měl být podle některých zdrojů kdysi členem církve. Místní, kteří mu přezdívali Rakušan, ho popsali jako osamělého a podezíravého podívína. „Stačilo se jen přiblížit k jeho statku, a hned vás pakoval. Sledoval okolí dalekohledem,“ vypověděli svědci.

Dle některých teorií si muži chtěli na farmě vytvořit kult, s nímž by čekali na konec světa. Konkrétní důvod věznění stejně jako konkrétně vztahy mezi všemi aktéry jsou ale stále předmětem vyšetřování.

„Našim prvořadým zájmem je bezpečnost rodiny. K čemu přesně došlo na statku, je dosud nejasné. Prošetřujeme všechny možné scénáře,“ řekla mluvčí nizozemské policie.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu