válkaČeskoslovenskoobjevy

Na Novém Zélandu stojí kostel, který je „postavený“ z živých stromů. Trvalo čtyři roky, než se „vypěstoval“

Na Novém Zélandu stojí kostel, který je „postavený“ z živých stromů. Trvalo čtyři roky, než se „vypěstoval“
Zdroj: treechurch.co.nz
+ 1 fotka+ 2 fotky

Působí to až neuvěřitelně. Novozélanďan Brian Cox postavil neobyčejný kostel a nespotřeboval při tom žádný stavební materiál. Pokud tedy nepočítáme dřevo. Za čtyři roky doslova vypěstoval kostel ze čtyř tisíc živých stromů. A je opravdu krásný.

Kateřina A. 11. října 2015

Brian Cox je 64 letý bývalý zemědělec z Nového Zélandu, který odjakživa miloval stromy. A taky ho odjakživa fascinovala církevní architektura. V deseti letech prý dokonce toužil stát se papežem. Při svých cestách po Novém Zélandu, Evropě i Americe proto se zaujetím pozoroval kostely. Pečlivě studoval jejich proporce a úhly, rozteče kostelních stěn, střech i sloupů. Nakonec se rozhodl spojit své dvě vášně dohromady a postavil, nebo spíš vypěstoval katedrálu z živých stromů. „Jednou jsem přišel na svou zahradu, díval se na ten prostor a najednou jsem věděl, že na tomto místě chci mít svůj kostel. A tak to začalo“, vzpomíná Brian. „Chtěl jsem, aby se střecha a zdi od sebe výrazně lišily, stejně jako tomu je u zděných kostelů“.

Celé dílo mu trvalo pouhé čtyři roky, díky tomu, že pomocí speciálního zařízení vytáhl již vzrostlé stromy i s kořeny opatrně ze země a usazoval je na jejich nová místa. Stromy si pečlivě vybíral. Některé mají různobarevné kmeny, jiné řídké olistění, aby svatostánek byl vždy zalit sluncem, díky kterému je uvnitř příjemně a tráva na zemi stále zelená a svěží. Kostel tvoří čtyři tisíce živých stromů, jen oltář je mramorový. Původně ho Brian tvořil jen pro své vlastní potěšení, ale nakonec jej v lednu tohoto roku zpřístupnil i veřejnosti. „Když můj synovec vyslovil přání mít v kostele svatbu, nemohl jsem říct ne.“ Od té doby si už mnoho šťastných párů řeklo v tomto netypickém svatostánku své ano. A lidé jej nadšeně navštěvují, obdivují a říkají Brianovi, že okamžiky strávené na tomto místě z nich sejmou stres a starosti na mnoho dnů. „ A to je pro mě největší odměna,“ přiznává úspěšný zahradník.

Další články

Zavří­t reklamu