Obří druh tučňáka obýval Nový Zéland před 60 miliony let.

Obří druh tučňáka obýval Nový Zéland před 60 miliony let. | zdroj: messagetoeagle.com


Na Novém Zélandu se našly ostatky obřího tučňáka

TÉMATA: fosilie | pravěk | tučňáci | zvířata

user-avatar

Tomáš Chalupa

9. 03. 2017 | 08:15

Fosilie nalezená na Novém Zélandu ukazuje na tvora, který byl vysoký 150 centimetrů, což je výrazně více než u dnešních tučňáků. Tihle obři žili před 61 miliony let.

Fosilie patří jednomu z nejstarobylejších druhů tučňáků. Byla objevena u řeky Waipara, podle které byl tučňák pojmenován. Jeho kosti jsou větší, než jaké byly nalezeny u předchozích pravěkých druhů tučňáků, jde tedy s největší pravděpodobností o nový druh. Je stejně velký jako Anthropornis nordenskjoeldi, což je vůbec největší objevený tučňák, který žil v Antarktidě před 33 miliony let, tedy v mnohem mladším geologickém období.

"Nález svědčí o tom, že tučňáci dorostli enormních rozměrů poměrně brzy ve své evoluci někdy před 60 miliony let," říká Gerald Mayr z výzkumného centra ve Frankfurtu. Druhová rozmanitost v paleocénu byla tak mnohem větší, než se doposud myslelo. Také se ukazuje, že tučňáci se začali objevovat už v době, kdy po Zemi ještě chodili dinosauři. Jejich původ je tak velmi starý, podobně jako třeba u krokodýlů nebo jiných ještěrů. Dnešní podoba tučňáků je v mnoha rysech stejná, ovšem liší se velikostí. Největší současný druh tučňáka, tučnák císařský, má maximální výšku kolem 1,2 metrů. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

9. 03. 2017 | 08:15

Zavří­t reklamu