válkaČeskoslovenskoobjevy

Na Nové zemi museli vyhlásit stav nouze kvůli ledním medvědům

Na Nové zemi museli vyhlásit stav nouze kvůli ledním medvědům
Zdroj: slavorum.org
+ 1 fotka+ 2 fotky

Medvědí invaze, tak popsal gubernátor souostroví Nová země situaci, která nastala v posledních dnech. K lidským sídlům se totiž ve velkém začali stahovat lední medvědi. Na ostrově proto dokonce začali hlídkovat vojáci.

Tomáš Chalupa 23. února 2019

Nová země je souostroví, na kterém žije asi 3000 lidí. Vzdálený arktický region je oblast s drsným podnebím a místní lidé jsou zvyklí na ledacos. Ale když i oni začnou zaplavovat úřady žádostmi o pomoc, zřejmě jde o opravdu vážnou věc.

Lidé se jednoduše bojí vycházet ze svých domovů, protože kolem se potloukají lední medvědi. Vůbec největší šelmy na světě dokáží bez problémů zabít i člověka. Zvláště když se cítí ohroženy nebo mají hlad.

Prázdnotou tak už pár dní zejí školky a jesle, narušen je i běžný chod života v osadách. „Lidé jsou vyděšeni. Mají strach odejít z domova a jejich denní režim je narušen. Rodiče se bojí nechat jít děti do školy,“ uvedl úřad gubernátora Archangelské oblasti, pod které souostroví spadá.

Jen u obce Bělušja bylo zpozorováno na 52 ledních medvědů. Dokonce se už objevily i informace, že lední medvědi pronikli dovnitř domů. Medvědi nicméně mohou být v klidu, a to i po nasazení ozbrojených hlídek. Jsou totiž chránění a jejich lov či odstřel je zakázaný. Jako ochranná zařízení tak musejí stačit nejrůznější ploty, které byly v oblasti narychlo postaveny.

Otázkou je, co vlastně vede medvědy k takovému chování. Odpověď zřejmě bude taková, jako bývá v podobných případech. Globální oteplování už delší dobu znemožňuje ledním medvědům najít potravu. Lední kry, na kterých se běžně pohybují, roztávají, a stále větší plochu zabírá oceán nebo málo stabilní led. Medvědi se tak ze zamrzlého moře musí přesouvat na pevninu a tam žijí lidé. Jsou hladoví a zřejmě cítí, že by v lidských sídlech mohli najít potravu. Na ostrovy už přijeli odborníci, aby tuto záležitost prozkoumali a pokusili se najít řešení.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu