válkaČeskoslovenskoobjevy

Na některých planetách by mohly být diamanty, moře diamantů

Na některých planetách by mohly být diamanty, moře diamantů
Zdroj: Wikimedia Commons

Ve vesmíru existují planety, které jsou velmi bohaté na uhlík a podle určitých předpokladů by mohly být dokonce z větší části tvořeny diamantem. Tyto planety by tedy měly ohromnou hodnotu vyjádřenou v penězích, ovšem náklady na těžbu by byly ještě vyšší.

Tomáš Chalupa 10. května 2021

Planety se formují z plynných oblaků. Existují planety, jako třeba naše Země, které mají velký podíl kyslíku, ale existují také planety s vysokým podílem uhlíku. Jejich jádro mohou tvořit silikáty a také diamanty. Podle toho, jaká je planeta, se dá odhadnout i jaká je samotná hvězda. Ta totiž vznikla také ze stejného plynného oblaku, a tudíž obsahuje podobné komponenty. Pokud je planeta kroužící kolem slunce bohatá na uhlík, bude taková nejspíš i hvězda.

Thumbnail # Obrovské zásoby diamantů se ukrývají v hlubinách Země, vypukne diamantová horečka?
Mohlo by Vás zajímat:

Obrovské zásoby diamantů se ukrývají v hlubinách Země, vypukne diamantová horečka?

Planety s vysokým podílem uhlíku se (ale to se zatím vědci jen domnívají) přeměňují v čase právě na „diamantové“ planety. Podmínkou je, aby na planetě byla voda, která pak vytvoří složení bohaté na diamanty. To se podařilo ověřit i experimentálně, ale k tomu, aby na planetě začaly vznikat diamanty, je potřeba teplo a tlak, tedy nic, čeho by se ve vesmíru nedostávalo. Přestože jsme zatím žádnou diamantovou planetu jako lidstvo neobjevili, neznamená to, že neexistuje. O diamantových planetách nebo dokonce měsících se spekuluje už delší dobu.

Thumbnail # Astronomové objevili skoro stovku nových exoplanet
Mohlo by Vás zajímat:

Astronomové objevili skoro stovku nových exoplanet

Člověka samozřejmě napadne, jaké by to bylo vytěžit takovou planetu. Je to samozřejmě jen hypotetická a krajně nepravděpodobná otázka, ale stejně stojí za úvahu. Náklady na těžbu by byly nepředstavitelné, není vůbec jasné, jestli kdy bude lidstvo schopné k nějaké exoplanetě doletět nebo se případně vrátit. Těžba diamantů asi nebude tím hlavním motivem, proč tam letět, ale když už by se jednou na diamantové planetě lidé ocitli, zřejmě by neodolali pokušení a s těžbou by začali. Co by to udělalo s cenami této komodity a zda by se to vůbec vyplatilo, je doslova ve hvězdách.

Další články

Zavří­t reklamu