válkaČeskoslovenskoobjevy

Na největším lodním hřbitově Nouadhibou rezaví přes 300 lodí

Na největším lodním hřbitově Nouadhibou rezaví přes 300 lodí
Zdroj: thevintagenews.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Nouadhibou, který se dříve jmenoval Port Étienne, je druhý největší přístav v Mauretánii. Má přes sto tisíc obyvatel. Je to ale také místo, kde rezaví stovky opuštěných lodí, Jde tak o největší lodní hřbitov na světě.

Tomáš Chalupa 26. listopadu 2018

Mauretánie získala nezávislost na Francii v roce 1960 a město změnilo jméno na Nouadhibou. Město ale má největší slávu za sebou, lidé i podniky zde chudnou, práce je tu nedostatek a peněz také. Právě proto místní autority dovolily, aby do zdejších vod majitelé umístili lodě, kterých se chtějí zbavit.

Zejména v 80. letech se sem sjížděly lodě z celého světa, ale už žádná neodplula. Likvidace lodě je totiž poměrně nákladná věc, a toto řešení mnoho loďařských společností uvítalo. Některé lodě koupila velmi levně sama Mauretánie, která se snažila takto vybudovat svou vlastní obchodní flotilu, ale nefungovalo to a většina lodí nakonec zůstala, kde byla. Tato praxe trvala nejméně třicet let a za tu dobu se na pobřeží shromáždilo přes 300 lodí. Nikde jinde na světě jich tolik není.

Hřbitov tak dnes tvoří velkou část příjmů pro mnoho chudých obyvatel přístavu. Ti pracují na tom, aby lodě postupně rozebrali a prodali jednotlivé části do šrotu. Jde to pomalu a moc to nenese, ale i to lidem stačí. Biologové také zjistili, že zdejší vody obklopené hromadami lodí se staly velmi vítaným útočištěm pro některé druhy ryb. Ty se ukrývají v potopených trupech lodí i okolních vodách.

Na druhou stranu hřbitov rozhodně není nějakou ekologickou oázou. Z lodí uniká olej a nafta, rezavé části také k čistotě vody nepřispívají. Vláda už léta plánuje s pomocí soukromých společností vyčistit zdejší vody a zlikvidovat všechny vraky. Zatím ale z těchto plánů nic konkrétního nevzniklo. Lodě tak dál rezaví a místní lidé je svépomocí postupně rozebírají.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu