válkaČeskoslovenskoobjevy

Na největší obytné lodi na světě můžete zažívat nekonečné prázdniny

Na největší obytné lodi na světě můžete zažívat nekonečné prázdniny
Zdroj: falmouthpacket.co.uk
+ 4 fotky+ 5 fotek

Nebylo by skvělé cestovat do nejúžasnějších destinací na světě, aniž bychom si museli balit kufry a vracet se domů z dovolené? Tak vězte, že pro několik desítek obyvatel lodě jménem Svět je takový sen každodenní realita.

Yvonne Pokorná 8. srpna 2018

Svět, tak se nazývá obytná výletní loď, která je největší a nejstarší svého druhu na světě a v současnosti také jedinou, která je v provozu. Je ve společném vlastnictví několika desítek obyvatel, z nichž většina na palubě této lodi žije.

Loď má samozřejmě svého kapitána a celoroční cestovní plán. Neustále tak pluje křížem krážem světem při maximální rychlosti 18 a půl uzlů za hodinu. A nutno dodat, že si vybírá atraktivní destinace. Obyvatelé Světa například navštívili domorodé kmeny v Papuánské Nové Guineji, sledovali polární medvědy na ruské Arktidě, proplouvali na kajacích mezi ledovými krami a vydali se po stopách Shackletonovy expedice v ledovém království Antarktidy. O takových výletech po moři si většina z nás může nechat jen zdát.

Výprava na Antarktidu

Výprava na Antarktidu

S myšlenkou obří obytné výletní lodě, která by neustále plula kolem světa, přišel norský podnikatel Knut Kloster ml., jehož rodina byla průkopníkem v oboru námořních výletních plaveb. Se stavbou lodi se započalo v roce 1997, ale finanční problémy donutily norské investory redukovat původní plány. Museli se nakonec spokojit s 43tunovým a dvanáctipodlažním plavidlem, které bylo dokončeno v roce 2002.

Dnes se v něm nachází 165 obytných prostor, od garsonek v ceně jednoho milionu dolarů po luxusní apartmány, jejichž prodejní cena přesahuje 13 milionu dolarů. Vlastní je okolo 130 bohatých rodin.

Průměrný věk obyvatel Světa je 64 let, ale asi 35 procent rezidentů je mladších padesáti. Pro většinu z nich představuje Svět druhý domov, kdy tři až šest měsíců tráví na palubě a po zbytek roku své obytné prostory pronajímají jiným zájemcům. Několik jich ale na lodi žije permanentně. Ročně přispívají na údržbu více než 100 000 dolary a k tomu ještě tisíce dolarů padne na měsíční provoz. Odměnou jim je pocit cestovatelské romantiky a nekonečných prázdnin, který ustavičně mohou zažívat.

Na palubě lodě Svět

Na palubě lodě Svět

Ať již se s lodí vydají do jakýchkoli končin světa, vždy mají zaručené pohodlí domova. Na palubě najdou to, co na souši. Několik kvalitních restaurací, bar i čajovnu, bazény, wellness, fitcentrum, knihovnu, kino, simulátory golfu a dokonce jediný tenisový kurt v životní velikosti, který se nalézá na moři.

Tito novodobí námořníci rozhodně nestrádají kontaktem s okolním světem. Na palubu jsou po celý rok zváni významní hosté ze světa vědy, kultury i diplomacie a pořádají se tam nejrůznější besedy, přednášky a jiné zajímavé programy, které rozšiřují lidem obzory. “Nikde na světě nic podobného nezažijete,” stojí na stránkách společnosti Residences at Sea, která rezidenční loď spravuje.

Další články

Zavří­t reklamu