válkaČeskoslovenskoobjevy

Na nebi nad Norimberkem (ne)proběhla ve středověku velkolepá bitva

Na nebi nad Norimberkem (ne)proběhla ve středověku velkolepá bitva
Zdroj: Wikimedia Commons

14. dubna roku 1561 byli obyvatelé Norimberka probuzeni děsivou scénou. Po nebi se proháněly stroje různých tvarů a pálily po sobě cosi jako ohnivé koule. Na nebi probíhala velkolepá bitva.

Tomáš Chalupa 18. května 2021

Mezi letadly nechyběly stroje podobné UFO, nejrůznější koule, válce, talíře či konstrukce trojúhelníkového tvaru. Bitva těchto létajících strojů trvala nejméně hodinu. Jeden z velkých trojúhelníkových strojů se zřítil zřejmě kamsi za město, byla dokonce slyšet exploze. Jak o této události víme? Napsal o ní o třicet let později Hans Wolff Glaser ve zprávách vyrytých do dřevěné tabulky (předchůdce novin).

Po stovky let se historici snažili přijít celé neuvěřitelné záhadě na kloub, ale vysvětlení nenašli. Je jasné, že Glaser si hodně věcí přimyslel. Jeho text se nese v náboženském duchu, popisuje různá božská znamení na obloze a podobně. Možná viděl poměrně vzácný atmosférický jev, kterému se říká parhelium. To se dá laicky popsat jako vznik jakéhosi druhého Slunce na obloze, ve skutečnosti je to ale jen odraz. Úkaz je to stejně tak vzácný jako krásný, ale v ničem nepřipomíná bitvu vesmírných lodí.

Thumbnail # Napoleonova utajená bitva, porazily ho hordy zajíců
Mohlo by Vás zajímat:

Napoleonova utajená bitva, porazily ho hordy zajíců

Navíc podobné zprávy byly zaznamenány i jinde. O pět let později se údajně bojovalo na nebi nad Basilejí, existovaly zápisy o boji obřích rytířů na koních na obloze. Vše se datuje do 16. století., kdy byly tyto fenomény nejčastěji pozorovány.

Samotný Glaser nicméně není příliš důvěryhodnou osobou. Mnoho jeho dřevěných desek byly jen kopie jiných textů, další neměly žádného autora a Glaser se pod ně nepodepsal, norimberský koncil jej dokonce varoval před publikováním neověřených textů (dnes by se řeklo hoaxů). O 13 let později dostal zákaz publikovat cokoliv o ostrově Kypru, o kterém si také vymýšlel. A nejen to, jeho další zápisy často obsahovaly nejrůznější božská znamení, jako krvavý déšť z nebe nebo výskyt chlupatých hroznů na vinicích. Zkrátka Glaser byl falzifikátor a šiřitel nesmyslů. Je možné, že na nebi nad Norimberkem byl k vidění nějaký neobvyklý jev, ale hlavní roli zřejmě hrála Glaserova bujná fantazie.

 

 

Další články

Zavří­t reklamu