válkaČeskoslovenskoobjevy

Na nebi kdysi létal pterodaktyl s rozpětím 10 metrů

Na nebi kdysi létal pterodaktyl s rozpětím 10 metrů
Zdroj: iflscience.com

Vědci z Qeen Mary University v Londýně odhalili druh pterodaktyla, který létal na nebi nad americkým kontinentem před 75 miliony let. Rozpětí jeho křídel bylo neuvěřitelných 10 metrů.

Tomáš Chalupa 26. října 2019

Cryodrakon boreas, takový vědecký název tomuto gigantovi dali vědci, kteří objevili jeho pozůstatky před 30 lety ve státě Alberta. Samotný nový druh byl ale objeven až nyní. Vědci se totiž doposud domnívali, že ostatky patřily již známému druhu velkého ptakoještěra zvaného Quetzalcoatlus. Podle posledních výzkumů provedených na ostatcích je prý ale jasné, že ptakoještěr z Alberty byl jiným druhem, byť velikostí je srovnatelný s Quetzalcoatlem.

Oba tyto druhy patří do čeledi Azhdarchidae, co jsou ptakoještěři charakterizovaní dlouhými spodními končetinami a krčními obratli, dlouhým a štíhlým zobákem a celkově velikou hlavou v poměru k velikosti těla. Dříve se předpokládalo, že lovili nad hladinou ryby za letu. Dnes však převládá názor, že zástupci této skupiny žili spíše nad pevninou a byli jakousi obří obdobou dnešních čápů. Lovili malé obratlovce jako ještěrky nebo mláďata dinosaurů. Svá křídla uměli složit a dokázali také chodit po zemi. U některých obřích forem azdarchidů se dokonce předpokládá druhotná nelétavost a specializace pro pozemní predátorský způsob života, který ale byl možný jen tam, kde nežili velcí masožraví dinosauři.

Další články

Zavří­t reklamu