válkaČeskoslovenskoobjevy

Na monstrózní vlny v Nazaré se odváží jen surfaři-sebevrazi

+ 7 fotek+ 8 fotek

Půvabné přímořské městečko Nazaré na západním pobřeží Portugalska bývá v letních měsících zaplaveno turisty, hrnoucími se na písečné pláže slunit se a koupat v moři. S příchodem chladnějšího období se tu zdržují jen ti největší milovníci adrenalinového vzrušení. Tuto dobou se totiž pláže stávají nebezpečnými. Před třemi lety tu strašlivá vlna usmrtila pětiletou britskou holčičku i jejího dědečka, když se spolu procházeli po pláži.

Ivanhoe 31. ledna 2016

Obrovské vlny, které se v Nazaré tvoří, v posledních letech přitahují některé extrémní surfaře navzdory tomu, že vědí, jak smrtelně nebezpečné je tu surfovat. Ještě donedávna však bylo Nazaré zejména pro mimoevropské surfaře docela neznámou destinací, na hlavní titulky se dostalo až v listopadu 2011, když tu havajský surfař Garrett McNamara sjel téměř 24metrovou vlnu a vytvořil tak světový rekord. V lednu 2013 se do Nazaré vrátil a svůj dosavadní rekord překonal pokořením třicetimetrové vlny. V témže roce brazilský surfař Carlos Burle zdolal údajně ještě větší vlnu, ale málem ten den přišel o svou partnerku Mayu Gabeiru, kterou jedna z vln smetla tak, že upadla do bezvědomí. Naštěstí se ji podařilo zachránit. Milovníky velkých vln to však neodradilo od dalších pokusů.

Tohle je surfování na hodně vysoké vlně.

Tohle je surfování na hodně vysoké vlně.

Čím to, že právě tady se s takovou pravidelností generují vlny kolosálních rozměrů? Odpověď je třeba hledat v unikátní podmořské geografii. U Nazaré totiž vede 150 mil dlouhý, poměrně hluboký kaňon, který míří jako šíp k městečku a vytváří tak ideální podmínky k tvorbě vln. V nejhlubším místě dno kaňonu klesá více než tři míle pod hladinu a pak se rychle zvedá směrem k pobřeží. Vlnění vznikající v severním Atlantiku po obrovských zimních bouřích se tak u Nazaré nepřibrzďuje o mělké mořské dno, ale jeho energie se naopak soustředí a zesiluje v úzkém kaňonu, jako když skleněná lupa na malé ploše soustředí sluneční energii. Vlny prudce stoupají a ještě než dosáhnou břehu, se zlomí. O tom, že v Nazaré jsou vlny abnormálně vysoké, nikdo nepochybuje, odborníci jen váhají uznat, zda skutečně dosáhly výšky 30 metrů. Dosud totiž neexistuje žádný přístroj, který by je přesně změřil.

Další články

Zavří­t reklamu