válkaČeskoslovenskoobjevy

Na místě bývalého středověkého kostela vzniká vysokorychlostní železnice. Archeologové tam našli čarodějnické symboly

Na místě bývalého středověkého kostela vzniká vysokorychlostní železnice. Archeologové tam našli čarodějnické symboly
Zdroj: mediacentre.hs2.org.uk
+ 5 fotek+ 6 fotek

High Speed ​​2 je plánovaná vysokorychlostní železnice ve Velké Británii. Na jednom z připravovaných úseků archeologové objevili zbytky kostela s čarodějnickými symboly.

Simona Knotkova 4. února 2021

Pojmem apotropaion (v angličtině také witch mark) označujeme zpodobnění, předmět nebo gesto, které má chránit před působením zlých sil, čar či kleteb. V případě zobrazení se nejčastěji jednalo o nekonečnou řadu nebo bludiště, které měly zlého ducha uvěznit uvnitř. Podobné symboly našli i archeologové pracující na vykopávkách v anglické obci Stoke Mandeville. Právě tudy má vést vysokorychlostní železnice High Speed ​​2 (zkráceně HS2), jejíž první fáze momentálně vzniká.

Thumbnail # Unikátní dolmen se záhadnými symboly objevili v Galileji
Mohlo by Vás zajímat:

Unikátní dolmen se záhadnými symboly objevili v Galileji

Archeologové objevili na místě zbytky středověkého kostela Panny Marie, který byl v roce 1966 zbořen a nahrazen novější stavbou. Záznamy o této demolici se sice dochovaly, ale nikde nebyl popsán přesný způsob a rozsah bourání. Výzkumníky proto překvapilo, když pod sutinami odkryli pozůstatky kostela s neporušenými podlahami.

Na některých částech ruin byly vyryté kruhové symboly, které mohly v minulosti sloužit jako apotropaiony. Některé připomínají sluneční hodiny, ale badatele zmátlo jejich umístění na západní straně namísto klasické jižní. Pokud se nejednalo o znovu použité kameny, které dřív byly situované na jih, možná že jejich hlavní funkcí skutečně byla ochrana před čarodějnými a ďábelskými silami.

Thumbnail # Záhadný McClellandův střep: Nerozluštěný nápis  by mohl být nejstarší dochovanou abecedou
Mohlo by Vás zajímat:

Záhadný McClellandův střep: Nerozluštěný nápis by mohl být nejstarší dochovanou abecedou

„Archeologické práce prováděné v rámci projektu HS2 nám umožňují odhalit dědictví britské historie a podělit se s ním se světem. Objevy jako tyto nezvyklé značky otevírají diskuzi o jejich účelu a užití a poskytují fascinující pohled do minulosti,“ sdělil vedoucí archeologického týmu Michael Court.

Kostel Panny Marie ve Stoke Mandeville byl původně kaplí, která byla postavena kolem roku 1070, krátce po ovládnutí Anglie Normany. V době svého vzniku kaple sloužila pro soukromé účely tehdejšího majitele panství. Brzy byl k ní přistavený kostel a ve 40. letech 14. století chrámová loď. V této době se stavba pravděpodobně stala přístupnou i pro ostatní vesničany.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu