válkaČeskoslovenskoobjevy

Na Měsíci mohlo být pěkně rušno. Američané tam plánovali odpálit atomovou bombu

Na Měsíci mohlo být pěkně rušno. Američané tam plánovali odpálit atomovou bombu
Zdroj: todayinhistory.blog
+ 1 fotka+ 2 fotky

Už jste se někdy dívali na souputníka Země a říkali si, že tam nahoře musí být asi pěkná nuda? Samé krátery, všude bílo, ticho. To by chtělo nějakou akci. Možná si to samé mysleli i Američané v prvopočátcích studené války, protože je nenapadlo nic lepšího, než že by bylo super, kdyby na Měsíci odpálili bombu. Proč? Aby ukázali, jaká jsou velmoc a že na to mají.

Marta Šindlauerová 14. května 2021

Studená válka inspirovala k mnohým nápadům. V USA se například jednu dobu vehementně propagovala výstavba amatérských podzemních bunkrů a vláda na obyvatele apelovala, aby je naplňovala konzervami a vším potřebným pro přežití v případě nukleárního útoku ze strany Sovětů. Děti ve školách se učili ostražitosti tím způsobem, že na ně učitel během hodiny ve zcela nečekanou chvíli křikl “K zemi!”. To se ještě dalo pochopit. Ale nechat na povrchu Měsíce vybuchnout obrovskou dávku trhaviny jen proto, aby se celý svět podíval na to, jak je Amerika silná?

Všechno to začalo v roce 1958 projektem A119, supertajnou akcí amerických vzdušných sil. Start tohoto projektu vyprovokoval úspěšný start sovětské družice Sputnik 1 o rok dříve. Američané nesměli zaostat. Museli se ve studené bitvě zase dostat do vedení, a pomoci jim k tomu měl tento program. Primárním cílem projektu bylo prozkoumat, jak se bude trhavina chovat v kosmickém prostoru. Nakonec se ale hlavním cílem stalo provedení takové exploze, která by byla snadno viditelná z povrchu Země a posílila by tak morálku a patriotické cítění Američanů. A samozřejmě ukázala Sovětském svazu, kdo je tady pánem.

Původně se uvažovalo o vodíkové bombě. Ta byla ale příliš těžká. Vybrána proto nakonec byla jaderná hlavice W25 o síle 1.7 kilotonů (pro srovnání: bomba svržená na Hiroshimu měla 13-17 kilotonů). Měla dopadnout na přesně vybrané místo, kde se setkává osvětlená a odvrácená strana Měsíce Právě v tomto bodě by byl prach rozprášený explozí nejvíc viditelný, protože by byl osvětlen slunečními paprsky v tom správném úhlu. Zkrátka přípravy byly pečlivé. Jenže vše šlo vniveč.

Ambiciózní projekt měl jepičí život. Už v roce 1959 bylo financování celé akce přerušeno. Jednak protože panovaly obavy z toho, že výbuch zkomplikuje život budoucím obyvatelům Měsíce. A jednak také proto, že reakce veřejnosti nebyla dvakrát pozitivní. Měsíc byl tudíž zachráněn a budoucí Měsíčané vlastně také.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu