Želvušky se dostaly na Měsíc při havárii izraelské sondy, mohou být stále naživu.

Želvušky se dostaly na Měsíc při havárii izraelské sondy, mohou být stále naživu. | zdroj: livescience.com


Na Měsíci je život, želvušky tam přežívají po pádu izraelské sondy

TÉMATA: želvušky | zvířata | měsíc | vesmír

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 09. 2019 | 12:00

Želvušky jsou považovány za nejodolnější organismy na Zemi. Přežijí radiaci, mráz, oheň i vesmírné vakuum. Právě to poslední je nyní obklopuje, protože se ocitly na Měsíci. Izraelská sonda Berešit svou misi nezvládla a havarovala na povrchu Měsíce. Na palubě měla i experimentální vzorky želvušek. Ty se při dopadu dostaly na povrch Měsíce a staly se tak jeho obyvateli.

O tom, v jakém stavu želvušky jsou, se vedou debaty. Nikdo to totiž přesně neví. Přežily, nepřežily, nebo snad jsou stále uvnitř sondy? Jak ale upozorňují odborníci, možná nejsou želvušky jedinými živými organismy na Měsíci. Na Měsíc se mohly dostat také bakterie z pytlíků s exkrementy, které na povrchu skončily po misích Apolla. I tyto se zřejmě rozložily, a bakterie tak mohou být součástí zatím velmi nepočetné měsíční fauny.

Z praktického hlediska zatím nic z toho nehraje roli. Pokud želvušky jsou skutečně na povrchu Měsíce, pak jsou v hibernovaném stavu s utlumenými životními funkcemi. Vlastně by na první pohled vypadaly jako mrtvé miniaturní kuličky. Teprve kdyby je někdo sebral a umístil do vody, mohly by se klidně i po mnoha letech opět rozvinout a stát se opět těmi roztomilými mikroorganismy s baňatými končetinami.

I tak ale mají odborníci z celé situace poměrně těžkou hlavu. Obecně se jim totiž zanášení pozemských živočichů na cizí vesmírná tělesa pranic nelíbí. Existuje spousta předpisů a postupů, jak každou vesmírnou misi sterilizovat a zabránit tak přesně té situaci, která nastala s havárií Berešitu. Jenže v praxi neexistuje žádný úřad nebo instituce, která by je vymáhala. Izraelcům nikdo nedá pokutu ani jim nenařídí, aby si své želvušky z Měsíce posbírali a přivezli je zpět na Zemi. V podstatě je to jen akademická debata a zdvižené obočí několika odborníků obeznámených s možnými důsledky. Izraelci se sice dušují, že nemají žádné informace o tom, že by želvušky přežily, ale stejně tak nemají informace, že nepřežily. A nejspíš to tak zůstane, dokud na Měsíci někdo nepřistane a nesebere vzorky. A i pak samozřejmě budou existovat pochybnosti. Zkrátka díky činnosti člověka už na Měsíci zřejmě život je, ať se nám to líbí nebo nelíbí.

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 09. 2019 | 12:00

Zavří­t reklamu