válkaČeskoslovenskoobjevy

Na Mars dostaneme vlastní sondu, tvrdí Spojené arabské emiráty

Spojené arabské emiráty oznámily, že hodlají vytvořit svou vlastní vesmírnou agenturu. A nejen to, do roku 2021 vyšlou na rudou planetu bezpilotní automatickou sondu. Ropná velmoc se tak chce zařadit také do elitního klubu zemí s vlastním rozvinutým vesmírným programem. V arabském světě by šlo o vůbec první podobný pokus.

Tomáš Chalupa 11. května 2015

Plán má samozřejmě podporu nejvyšších špiček země. „Zvolili jsme si tuto epickou výzvu dosáhnout Marsu, protože právě podobná výzvy nás inspirují a motivují,“ řekl viceprezident Spojených arabských emirátů Šejk Mohamad bin Rašid al Maktoum. Ani datum letu na Mars nebylo zvoleno náhodně. Sonda by měla odstartovat k 50. výročí získání nezávislosti na Velké Británii v roce 1971.

Al Maktoum také uvedl, že celkové výdaje na vesmírný program už překročily 5 miliard dolarů. Není to zdaleka přehnaná částka, v poměru k celkovému bohatství emirátu, které je opravdu gigantické. Emiráty se tak zapojují do novodobých vesmírných závodů, které startují právě v těchto letech. USA už mají na Marsu vozítko Curiosity a plánují vyslat na rudou planetu člověka v horizontu dvaceti až třiceti let. Indie už k Marsu vyslala svoji sondu, stejně tak učinila Čína a Japonsko se k tomu právě chystá.

Vytvoření vesmírné agentury má ale podle analytiků hlavně vyslat signál sousednímu Iránu, který je největším rivalem Spojených arabských emirátů. Irán zatím dokázal do vesmíru poslat jen opice, což znamená, že jeho vesmírný program je někde na úrovni 60. let minulého století. To ovšem neznamená, že ajatolláhové nemohou dosáhnout v budoucnosti většího pokroku. V každém případě Spojené arabské emiráty nechtějí zůstat pozadu v závodu vesmírných technologií, který se rozhořel po celém světě.

Další články

Zavří­t reklamu