válkaČeskoslovenskoobjevy

Na litevském WC si budete připadat, jako by vás sledoval celý panelák

Na litevském WC si budete připadat, jako by vás sledoval celý panelák
Zdroj: Profimedia

Pokud navštívíte WC v restauraci Galeria Urbana v litevském Kaunasu, čeká vás neobvyklá podívaná. Po dosednutí na záchodové prkénko si budete připadat, jako by vás sledovali obyvatelé paneláku.

Simona Knotkova 24. března 2021

Nápad vzešel od grafiků z designové společnosti Gyva Grafika. Když dostali za úkol oživit toalety v restauraci Galeria Urbana, vymysleli kachličky s vyobrazením klasického litevského paneláku ze sovětských let. Restaurace ale nechtěla kachličky úplně předělat, proto se společně dohodli na alternativě v podobě nálepek.

Thumbnail # Kavárna láká návštěvníky na akváriový záchod
Mohlo by Vás zajímat:

Kavárna láká návštěvníky na akváriový záchod

„V Litvě se veřejné prostory často zanedbávají. Hodně lidí žije v čistých bytech, ale jakmile vyjdou ven, situace se naprosto změní. Schodiště, dvory a další veřejná místa jsou obvykle zanedbaná a nikdo se o ně nestará. Abychom to vybalancovali, rozhodli jsme se, že uděláme venkovní vnitřek,“ vysvětluje studio, co stálo za myšlenkou panelákového interiéru.

Návštěvník záchodů má pocit, jako by ho během vykonávání potřeby sledoval celý panelák. Fotografie byly pořízeny přímo v Kaunasu, kde tvůrci vyrůstali. V oknech nechybí zvídaví sousedé či vyhřívající se zvířata.

Thumbnail # Největší veřejný záchod na světě je prosklená budka uprostřed japonské zahrady
Mohlo by Vás zajímat:

Největší veřejný záchod na světě je prosklená budka uprostřed japonské zahrady

„Někteří lidé vyšli ven a ptali se nás, co děláme. Když jsme jim řekli o projektu, nechali nás pokračovat v práci,“ vypráví mluvčí Gyva Grafika.

Pokud byste originální výzdobu chtěli mít i u sebe doma, nálepky jsou dostupné na eshopu firmy. Balíček se 48 nálepkami vás přijde na 52 eur (cca 1363 korun).

Související články

Další články

Zavří­t reklamu