Timelapse of Blunderwood build @ Figment Boston 2015 from Ranger Pretzel on Vimeo.

A Timelapse build of the Blunderwood Portable 24:1 scale typewriter at Figment Boston 2015 (with bonus Hyperlapse!) #figbos2015

Stavba obřího psacího stroje | zdroj: www.jasonturgeon.net


Na letošním festivalu Burning Man budou lidé skákat po klávesách obřího psacího stroje

TÉMATA: burning man | interaktivní instalace | psací stroje

user-avatar

Ivanhoe

29. 07. 2015 | 08:30

Říká se, že tištěnému slovu pomalu, ale jistě odzvání. Navzdory internetu však neztrácí nic na svém půvabu a přitažlivosti a důkazem toho je i interaktivní instalace umělecké skupiny z amerického města Bostonu. Proč by si jinak si dali tu práci a sestavili dva a půl metry vysokou repliku starožitného psacího stroje Underwood Standard Portable z roku 1927?

Obří psací stroj se nedávno představil na festivalu Figment v Bostonu a na přelomu srpna a září se předvede na famózním festivalu netradičního umění Burning Man, o kterém jsme na ExtraStory již informovali.

Jejich tvůrce na tento nápad přivedl téměř 100 let starý novinový sloupek nazvaný Archy a Mehitabel, který pravidelně vycházel v novinách The New York Evening Sun.  „Archy je svobodný veršotepec, který se reinkarnoval ve švába. Mehitabel je toulavá kočka, která mu dělá společnost a pomáhá mu s psaním. Každou noc sloupkař Don Marquis vkládal čistý list papíru do svého psacího stroje a Archy pracně skákal z klávesy a na klávesu a vyťukával novou báseň, příběh nebo postřehy o životě,“ vysvětlil vůdčí představitel umělecké skupiny Jason Turgeon. Na festivalu to budou lidé, kdo budou jako švábi skákat po 36 centimetrů velkých klávesách a budou tak tvořit svůj vlastní příběh, který se bude tisknout na obrovské obrazovce z vinylu.

Psací stroj značky Underwood

„Žijeme ve společnosti, která široce komunikuje pomocí kláves, ať na telefonech nebo počítačích. Všechny tyto klávesnice jsou založeny na starých psacích strojích a mnozí z nás si je ještě z dětství pamatují. Ale naše komunikace se stala značně soukromou a pracujeme ve světě desetibodových fontů,“ říká Turgeon, který věří, že jakmile se se na festivalu zapne projektor, v lidech se odemkne něco opravdu krásného. „Psací stroj je začátek, ale slova, která mu lidé dodají, se stanou skutečným uměním,“ poznamenal.

Nápad vytvořit obří psací stroj není až tak úplně nový. Na Světovém veletrhu ve Flushing Meadows v New Yorku byla v letech 1939–1940 vystavena obří replika psacího stroje, která vážila 14 tun a byla 1 728 krát větší než originál. Trvalo tři roky, než ji tenkrát postavili.

user-avatar

Ivanhoe

29. 07. 2015 | 08:30

Zavří­t reklamu