válkaČeskoslovenskoobjevy

Na Kypru našli vzácnou mozaiku zobrazující starověké závody vozů

Na Kypru našli vzácnou mozaiku zobrazující starověké závody vozů
Zdroj: Daily Mail
+ 8 fotek+ 9 fotek

Mozaiková podlaha ze čtvrtého století s vyobrazením scén z vozatajských závodů v hipodromu je jedinou svého druhu, která se kdy našla na Kypru, a jednou z mála vůbec na světě.

Yvonne Pokorná 18. srpna 2016

Ve vesnici Akaki nedaleko hlavního města na Kypru, Nikósie, byla v plné své kráse odkryta mozaikou vyzdobená podlaha ze 4. století. Na délku měří 11 metrů a je čtyři metry široká. To, co ji činí tak unikátní, je nejen její detailní výzdoba a mistrné provedení, ale i to, jak kompletně ilustruje starověké vozatajské závody. Ty bývaly kdysi populární ve starém Řecku i Římě.

Podle expertů existuje mezi stovkami nalezených mozaikových podlah ze starověku jen asi sedm, které zobrazují závody vozů v hipodromu. Tato mozaika je jediná, která se dosud našla na ostrově Kypru. Znázorňuje čtyři závodící vozy tažené koňským čtyřspřežím, které možná reprezentovaly různé soupeřící stáje ze starověkého Říma.

Závody na vozech se ve starověkém Řecku vyvinuly pravděpodobně z výcviku pro vojenské účely.

Závody na vozech se ve starověkém Řecku vyvinuly pravděpodobně z výcviku pro vojenské účely.

S vozy se závodilo již od nejstarších dob na Panhelénských slavnostech. Na olympijských hrách byly podle tradice zavedeny v roce 680 př. n. l. Závodilo se na hipodromu, který se obvykle stavěl ve tvaru U s půlobloukem na jedné straně a s návrším pro publikum.

Pozůstatky starověkého hipodromu v Aphrodisia, v Turecku

Pozůstatky starověkého hipodromu v Aphrodisia, v Turecku

“Hipodrom byl velmi důležitý ve starořímské době. Bylo to místo, kde se císař rád ukazoval lidem a předváděl svoji moc,” říká kyperská archeoložka Fryni Hadjichristofiová. Její tým se domnívá, že nalezená mozaika bývala součástí vily vlastněné bohatým nebo urozeným mužem v době, kdy byl Kypr pod nadvládou Římanů. Nález podle odborníků vrhá nové světlo na starověkou minulost ve vnitrozemí Kypru, o níž se toho zatím ví jen velmi málo. Většina artefaktů se totiž našla u pobřeží, kde se ve starověku hlavně soustředila města a městečka.

Kypr býval ve starověku bohatým ostrovem díky produkci mědi, podle níž byl tento ostrov pravděpodobně pojmenován, těžbě dřeva v dříve hustých lesních porostech i výrobě keramiky. “Víme, že býval Kypr kdysi bohatý, poslední nálezy to jen potvrzují,” přisvědčuje Fryni Hadjichristofiová.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu