válkaČeskoslovenskoobjevy

Na Kubě postavili vězení ve stylu panoptikonu, dnes je opuštěné

Na Kubě postavili vězení ve stylu panoptikonu, dnes je opuštěné
Zdroj: thevintagenews.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Panoptikon je koncept vězení, který vymyslel britský filozof a architekt Jeremy Bentham. Ten navrhl vězení tak, že malý počet strážců pobýval v hlídací věži situované uprostřed a všechny cely byly rozmístěny v okruhu kolem. Výsledkem bylo, že strážci mohli sledovat neustále celou věznici a naopak vězni nevěděli, zda jsou sledováni či nikoliv.

Tomáš Chalupa 19. srpna 2019

Přesně takto je postavena věznice Presidio Modelo, tedy něco jako Modelová věznice. Byla postavena v letech 1926–1931 na ostrově Juventud za diktatury prezidenta Gerarda Machada. Je téměř přesnou kopií Benthamova panoptikonu. Sám Bentham ostatně kdysi napsal: „Nejdůležitějším aspektem panoptikonu je, že vězni mají pocit, že jsou neustále sledováni.“ To je přesně ten výsledek, který tento model věznice umožňuje. Vězeň ví, že do jeho cely je vidět ze strážní věže uprostřed, ale sám nevidí, zda je z věže pozorován, protože on do ní nevidí. Výsledkem je skutečně paranoidní pocit neustálého dozoru.

Ostatně francouzský filozof Michel Foucault na bázi panoptikonu načrtl celý model totalitní společnosti. Cílem je vyvolat v lidech stav, že stát je neustále sleduje nebo může sledovat. Lidé se pak chovají podle zákonů neustále, protože neví, zda jsou nebo nejsou sledováni. Jde o absolutní dohled a zbavení veškerého soukromí. Komunistická společnost v bývalém Československu prošpikovaná agenty a konfidenty StB se ostatně tomuto modelu velmi blížila.

Ale zpět na Kubu. Presidio Modelo mělo kapacitu 2500 vězňů. Sedělo zde mnoho odpůrců režimu včetně Fidela Castra. Když se ale Castro dostal k moci, začal tam naopak zavírat své vlastní nepřátele, kteří se stavěli proti revoluci, ale také homosexuály a Svědky Jehovovy. Ve vězení bylo uvězněno na 6000 vězňů. Obrovská přeplněnost vedla ke vzpourám a nepokojům. V roce 1967 byla proto věznice nadobro uzavřena. Dnes je z ní muzeum a blízká administrativní budova slouží jako vědecké centrum.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu