Takto nějak mohl vypadat obří nelétavý pták nalezený na Krymu.

Takto nějak mohl vypadat obří nelétavý pták nalezený na Krymu. | zdroj: messagetoeagle.com


Na Krymu objevili pozůstatky obřího prehistorického ptáka

TÉMATA: pravěk | ptáci | zvířata | krym

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 08. 2019 | 09:30

Vypadal jako dnešní pštros, ale byl mnohem větší. Zhruba tak velký jako lední medvěd. Jeho fosilie se našly na Krymu, a podle vědců se tak podařilo objevit nový druh pravěkého ptáka.

Na výšku měl něco přes tři metry. Když vědci našli jeho kost, domnívali se, že našli pozůstatky Aepyornise, což je jiný druh velkého nelétavého pravěkého ptáka. Při podrobnějším zkoumání kosti ale zjistili, že má odlišnou strukturu a jde o jiného ptáka, příbuzného spíše s druhem Pachystruthio dmanisensis.

„Zatím nemáme dostatek dat, abychom ho mohli přesně přiřadit. Je ale nepochybné, že je třikrát větší než dnešní pštrosi,“ říká dr. Nikita Zelenkov z ruské Akademie věd.

Obří pták se na Krym dostal zřejmě přes Kavkaz a Turecko. „Komplex jeskyní Taurida byl objeven teprve loni při stavbě nové dálnice. Už na konci loňského roku v ní byly objeveny ostatky mamuta. Myslím, že zde nalezneme ještě mnoho věcí, které nás poučí o historii této části Evropy,“ dodává Zelenkov.

Mamuti a obří ptáci tak zdaleka nemusí být to poslední, co vědci v tomto jeskynním komplexu najdou. Současný nález kosterních pozůstatků musí nejprve katalogizovat a poté se pokusí zjistit více o tomto doposud neznámém druhu ptáka.

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 08. 2019 | 09:30

Zavří­t reklamu