válkaČeskoslovenskoobjevy

Na Krymu objevili pozůstatky obřího prehistorického ptáka

Na Krymu objevili pozůstatky obřího prehistorického ptáka
Zdroj: messagetoeagle.com

Vypadal jako dnešní pštros, ale byl mnohem větší. Zhruba tak velký jako lední medvěd. Jeho fosilie se našly na Krymu, a podle vědců se tak podařilo objevit nový druh pravěkého ptáka.

Tomáš Chalupa 14. srpna 2019

Na výšku měl něco přes tři metry. Když vědci našli jeho kost, domnívali se, že našli pozůstatky Aepyornise, což je jiný druh velkého nelétavého pravěkého ptáka. Při podrobnějším zkoumání kosti ale zjistili, že má odlišnou strukturu a jde o jiného ptáka, příbuzného spíše s druhem Pachystruthio dmanisensis.

„Zatím nemáme dostatek dat, abychom ho mohli přesně přiřadit. Je ale nepochybné, že je třikrát větší než dnešní pštrosi,“ říká dr. Nikita Zelenkov z ruské Akademie věd.

Obří pták se na Krym dostal zřejmě přes Kavkaz a Turecko. „Komplex jeskyní Taurida byl objeven teprve loni při stavbě nové dálnice. Už na konci loňského roku v ní byly objeveny ostatky mamuta. Myslím, že zde nalezneme ještě mnoho věcí, které nás poučí o historii této části Evropy,“ dodává Zelenkov.

Mamuti a obří ptáci tak zdaleka nemusí být to poslední, co vědci v tomto jeskynním komplexu najdou. Současný nález kosterních pozůstatků musí nejprve katalogizovat a poté se pokusí zjistit více o tomto doposud neznámém druhu ptáka.

Další články

Zavří­t reklamu