Otisk z Kréty může znamenat zcela nový pohled na evoluci lidstva.

Otisk z Kréty může znamenat zcela nový pohled na evoluci lidstva. | zdroj: ancientpages.com


Na Krétě se našel lidský otisk, je starý 5,7 milionů let, bude se přepisovat historie?

TÉMATA: archeologie | nálezy | řecko

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 09. 2017 | 14:30

Objev otisku lidské nohy byl učiněn u obce Trachilos na západě ostrova Kréty. Otisk našel polský archeolog Gerard Gierlinski a tvrdí, že jeho stáří je 5,7 milionů let. To by znamenalo, že by se musela přepsat celá historie vývoje člověka.

Co dělá z nálezu velmi kontroverzní záležitost, je nejen mimořádné stáří nálezu, ale také místo. Doposud se totiž původ člověka situoval na africký kontinent. Zásadní v tomto směru byl nález v tanzánské Laetolii, kde byl objeven otisk lidské nohy starý 3,7 milionů let. Afrika je podle vědců místem, kde se člověk vzpřímil a začal se pohybovat po dvou nohou. Z Afriky se pak šířil dále do Asie a Evropy. Pokud by se ale nález z Kréty potvrdil, znamenalo by to, že vše možná bylo úplně jinak.

Je potřeba si uvědomit, že v daném období nebyla Kréta samostatným ostrovem, ale byla součástí evropské pevniny. Lidé se tedy pohybovali po pobřeží, které se pak v budoucnosti stalo ostrovem. Ovšem předpokládá to, že už v té době byli v Evropě. Mezi odborníky se nyní povede debata na toto téma a zejména nad tím, zda krétský objev lze skutečně brát jako relevantní důkaz. A pokud ano, co přesně to znamená pro teorie o vývoji člověka. Jak by řekl klasik, všechno je jinak, milý Watsone. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 09. 2017 | 14:30

Zavří­t reklamu