válkaČeskoslovenskoobjevy

Na Krétě se našel lidský otisk, je starý 5,7 milionů let, bude se přepisovat historie?

Na Krétě se našel lidský otisk, je starý 5,7 milionů let, bude se přepisovat historie?
Zdroj: ancientpages.com

Objev otisku lidské nohy byl učiněn u obce Trachilos na západě ostrova Kréty. Otisk našel polský archeolog Gerard Gierlinski a tvrdí, že jeho stáří je 5,7 milionů let. To by znamenalo, že by se musela přepsat celá historie vývoje člověka.

Tomáš Chalupa 14. září 2017

Co dělá z nálezu velmi kontroverzní záležitost, je nejen mimořádné stáří nálezu, ale také místo. Doposud se totiž původ člověka situoval na africký kontinent. Zásadní v tomto směru byl nález v tanzánské Laetolii, kde byl objeven otisk lidské nohy starý 3,7 milionů let. Afrika je podle vědců místem, kde se člověk vzpřímil a začal se pohybovat po dvou nohou. Z Afriky se pak šířil dále do Asie a Evropy. Pokud by se ale nález z Kréty potvrdil, znamenalo by to, že vše možná bylo úplně jinak.

Je potřeba si uvědomit, že v daném období nebyla Kréta samostatným ostrovem, ale byla součástí evropské pevniny. Lidé se tedy pohybovali po pobřeží, které se pak v budoucnosti stalo ostrovem. Ovšem předpokládá to, že už v té době byli v Evropě. Mezi odborníky se nyní povede debata na toto téma a zejména nad tím, zda krétský objev lze skutečně brát jako relevantní důkaz. A pokud ano, co přesně to znamená pro teorie o vývoji člověka. Jak by řekl klasik, všechno je jinak, milý Watsone.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu