válkaČeskoslovenskoobjevy

Na konspirace věří trochu všichni, ale u některých se to vymkne kontrole

Na konspirace věří trochu všichni, ale u některých se to vymkne kontrole
Zdroj: unsplash.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Každý člověk věří nejméně jedné konspirační teorii. Tvrdí to alespoň dánský vědec Asbjorn Dyrendal z trondheimské univerzity. Není na tom nic špatného, ale člověk se může dostat do bodu, kdy se mu věci vymknou kontrole.

Tomáš Chalupa 25. února 2021

Věřit na nějakou konkrétní jednu konspirační teorii není samo o sobě nic špatného. Nesmí ale na to navazovat další a další konspirace a obecně víra v konspirace jako takové. Přesně to se ale často děje, protože v mozku se spouští mechanismy, které lze jen těžko zastavit.

„Už delší dobu je jasné, že víra v konspirační teorie je součást běžného lidského chování a je založená na zásadních lidských schopnostech. V malém množství je takové myšlení prospěšné,“ říká Dyrendal. Jinými slovy, mozek rád hledá různá spojení, spojuje zdánlivě nespojitelné a snaží se zaplnit bílá místa tam, kde chybí informace. To je v pořádku, ale nesmí to přesáhnout určitou mez.

Z konspiračních teorií se totiž může stát reakce na lidské pocity, jako je strach a nejistota, případně hněv, a pak už to přestává mít něco společného s běžnou racionální mozkovou činností. Z konspiračních teorií se stanou emoce a co víc, stanou se i součástí naší identity. Pak člověk ztrácí nad celým procesem kontrolu a konspirace se mu mohou vymknout z rukou.

Thumbnail # Konzumujeme nesmysly a divíme se, že nikdo už ničemu nevěří
Mohlo by Vás zajímat:

Konzumujeme nesmysly a divíme se, že nikdo už ničemu nevěří

Vědci v Norsku provedli šetření u 883 studentů a zjistili, že žádný typ člověka nelze obecně označit jako vyloženě tíhnoucí ke konspiračním teoriím. Přesto jsou některé osobnostní rysy, které člověka k tomuto způsobu uvažování predisponují. Jde o víru v paranormální jevy, konspirační mentalitu, pravicově autoritářské vidění světa a orientaci na sociální dominanci. Každý z těchto rysů, pokud je zastoupen ve velké míře, vede i ke zvýšené víře v konspirační teorie. Konspirační mentalita je pak z nich nejsilnější. Pokud někdo věří, že svět je v podstatě jedno velké spiknutí, že většina lidí lže, nedůvěřuje vládám, institucím, médiím, pak je na nejlepší cestě propadnout ve velkém konspiračním teoriím. Tvůrci konspiračních teorií pak hrají přesně na tyto lidské vlastnosti a využívají toho, že lidé často už nejsou schopní rozlišovat zdravý skepticismus od naprostého propadnutí konspiračním teoriím.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu