Panzerchrecky made in Adidas byly za války velmi populární a účinnou zbraní.

Panzerchrecky made in Adidas byly za války velmi populární a účinnou zbraní. | zdroj: thevintagenews.com


Na konci války Adidas vyráběl Panzerschrecky, po válce zase boty pro Američany

TÉMATA: zbraně | německo | druhá světová válka | američané | adidas

user-avatar

Tomáš Chalupa

24. 03. 2019 | 09:00

U zrodu světoznámé značky stáli dva bratři Adolf a Rudolf Dasslerovi. Oba vstoupili do NSDAP už v roce 1933 a byli horliví nacisté. Nakonec se v jejich továrně místo běžeckých bot vyráběly protitankové zbraně Třetí říše.

Válka se nevyvíjela pro Německo v roce 1944 vůbec dobře. Ovšem velké naděje skýtala levná a účinná protitanková zbraň zvaná Panzerschreck. Ta se stala doslova postrachem spojeneckých tankistů a mnoho tanků skončilo v plamenech díky jednoduché a levné zbrani. Hitler a jeho vrchní zbrojař Speer hledali všechny možné kapacity, kde by se tato zbraň mohla masově vyrábět.

Podle Hitlera měla celá země přejít na totální válku, což znamenalo mimo jiné převedení téměř veškeré civilní výroby na zbrojní. Například továrna Huga Bosse v Metzingenu musela šít vojenské uniformy, Lufthansa dodávala zase radarové komponenty pro německé noční stíhače. Nábytkářské společnosti zase dodávaly součástky pro letouny He 162, což byl první tryskový stíhač na světě. Některé jeho části totiž bylo možné vyrábět ze dřeva místo stále vzácnějšího kovu. Podobný osud čekal na konci roku 1943 i na továrny a podniky v Herzogenaurachu, kde sídlila i fabrika Adidas. Místní závod na kožené polobotky začal produkovat vojenské sumky a kožená pouzdra na zbraně. Další rodinný podnik dodával součástky pro ponorková torpéda.

A došlo i na podnik Adidasu. Jeho výrobní kapacity měly sloužit výrobě Panzerschrecků. Jednoduchá zbraň byla v podstatě přesnou kopií americké bazooky. Němci se k nim dostaly na východní frontě, kde jim padla do rukou zásilka bazook pro Rudou armádu. Němci zbraň vyzkoušeli a rozhodli se ji sériově vyrábět. Závod Adidasu v Herzogenaurachu začal v roce 1944 s výrobou této zbraně.

Dasslerovi pracovníci prošli rychlou rekvalifikací na zbrojní průmysl. Nuceně nasazení Francouzi se rovněž museli postavit k výrobním pásům. Výroba byla natolik jednoduchá, že ji prakticky nebylo možné zkazit. Přesto se to ve velkém dělo a inspektoři museli mnoho výrobků vyřadit jako zmetky. Částečně za to mohli právě nuceně nasazení, kteří svou práci dělali ledabyle a nebyli pro ni vyškoleni, částečně šlo o záměrné sabotáže. 

V květnu roku 1945 do Herzogenaurachu vjely americké tanky. Když dorazili do továrny Adidasu, měli původně v úmyslu ji vyhodit do povětří, ale Dasslerova žena je přesvědčila, že jde o neškodnou civilní továrnu na boty. A nejen to, po válce byla poblíž zřízena americká letecká základna. A Američané velmi toužili běhat v botech, ve kterých vyhrál na olympiádě slavný Jesse Owens (měl skutečně boty od Adidasu). A tak se z bývalých nepřátel stali hlavní odběratelé nyní už zase civilní obuvnické továrny Adidasu. Američané netušili, že nakupují boty od firmy, která dodávala zbraně, jež je měly poslat na onen svět.

user-avatar

Tomáš Chalupa

24. 03. 2019 | 09:00

Zavří­t reklamu