Monty Python a Svatý Grál (1974) byl první celovečerní film komediální skupiny Monty Python.

Monty Python a Svatý Grál (1974) byl první celovečerní film komediální skupiny Monty Python. | zdroj: thevintagenews.com


Na komedii Monty Python a Svatý Grál se složily nejlepší rockové kapely, jinak by nevznikla

TÉMATA: filmy | velká británie | rockové hvězdy | monty python

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 10. 2016 | 17:00

Slavná komedie Monty Python a Svatý Grál je sice nízkorozpočtové dílko, ale i tak bylo potřeba na něj sehnat peníze. Nečekaně s tím pomohly rockové kapely jako Pink Floyd nebo Led Zeppelin.

Kromě peněz byl problém například získat povolení natáčet na hradech, které ve filmu hrály důležitou roli. Pythoni hledali vhodné místo k natáčení především ve Skotsku, kde ale byli na většině hradů odmítnuti. Nakonec se točilo na dvou hradech - Castle Doune a Castle Stalker. Hrad Doune si tak zahrál tři různé hrady v příběhu, na Castle Stalker se pak odehrávala finální scéna filmu. 

Hlavním problémem ale byly finance. Rozpočet filmu činil 319 000 dolarů, což jsou z hlediska dnešních filmových rozpočtů naprosto směšné peníze, ale přesto je bylo potřeba někde sehnat. Pomoc přišla z nečekané strany. Na podporu filmu vznikla sbírka mezi kapelami a hudebníky, do které nejvíce přispěly rockové hvězdy jako Pink Floyd, Led Zeppelin, Elton John, Jethro Tull, Island Records, Chrysalis Records a Michael White. Celkově bylo deset investorů, kteří se takto poskládali na film, jenž je dnes považován za klasiku a možná za nejlepší pythonovský film. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 10. 2016 | 17:00

Zavří­t reklamu