válkaČeskoslovenskoobjevy

Na komedii Monty Python a Svatý Grál se složily nejlepší rockové kapely, jinak by nevznikla

Na komedii Monty Python a Svatý Grál se složily nejlepší rockové kapely, jinak by nevznikla
Zdroj: thevintagenews.com

Slavná komedie Monty Python a Svatý Grál je sice nízkorozpočtové dílko, ale i tak bylo potřeba na něj sehnat peníze. Nečekaně s tím pomohly rockové kapely jako Pink Floyd nebo Led Zeppelin.

Tomáš Chalupa 21. října 2016

Kromě peněz byl problém například získat povolení natáčet na hradech, které ve filmu hrály důležitou roli. Pythoni hledali vhodné místo k natáčení především ve Skotsku, kde ale byli na většině hradů odmítnuti. Nakonec se točilo na dvou hradech – Castle Doune a Castle Stalker. Hrad Doune si tak zahrál tři různé hrady v příběhu, na Castle Stalker se pak odehrávala finální scéna filmu.

Hlavním problémem ale byly finance. Rozpočet filmu činil 319 000 dolarů, což jsou z hlediska dnešních filmových rozpočtů naprosto směšné peníze, ale přesto je bylo potřeba někde sehnat. Pomoc přišla z nečekané strany. Na podporu filmu vznikla sbírka mezi kapelami a hudebníky, do které nejvíce přispěly rockové hvězdy jako Pink Floyd, Led Zeppelin, Elton John, Jethro Tull, Island Records, Chrysalis Records a Michael White. Celkově bylo deset investorů, kteří se takto poskládali na film, jenž je dnes považován za klasiku a možná za nejlepší pythonovský film.

Další články

Zavří­t reklamu