válkaČeskoslovenskoobjevy

Na každý čtverečný metr se ukládají stovky milionů virů a desítky milionů bakterií denně

Na každý čtverečný metr se ukládají stovky milionů virů a desítky milionů bakterií denně
Zdroj: messagetoeagle.com

Každý den se do povrchu Země ukládá neuvěřitelné množství virů a bakterií. Vědci provedli výzkum a zjistili, že denně se na jediný čtverečný metr půdy uloží minimálně 800 milionů virů a desítky milionů bakterií.

Tomáš Chalupa 19. února 2018

Viry cirkulují atmosférou a pak z ní padají na zem. Vědcům se poprvé podařilo kvantifikovat toto ohromné množství mikroorganismů.

Viry mohou být unášeny větrem tisíce kilometrů předtím, než spadnou na zem. „Každý den je to 800 milionů virů, které se uloží na jednom čtverečném metru zemského povrchu. To je 25 virů na jednoho obyvatele Kanady,“ říká virolog Curtis Suttle z univerzity v Britské Kolumbii.

Zajímavé je, že množství virů je 461 krát větší než množství bakterií. Nejrychleji se dostávají na zemský povrch v průběhu dešťů. Vědci také zjistili, že většina virů a bakterií byla unášena mořskými větrnými proudy. Mikroorganismy byly neseny společně s malými kousky půdy, trav, a dalšího organického i anorganického materiálu, který jim v podstatě sloužil jako transportní prostředek. Jsou velmi lehké, takže zůstávají po dlouhou dobu v atmosféře a trvá tak déle, než se dostanou na zem.

Výzkum nemá sloužit k šíření panických zvěstí o zamoření Země viry, ale spíše měl za cíl zmapovat koloběh transportu těchto mikroorganismů v atmosféře a mezi kontinenty.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu